Idealne zagospodarowanie łazienki – co mówią eksperci?
Urządzenie funkcjonalnej łazienki, w której znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne drobiazgi – to wyzwanie zarówno dla producentów mebli, jak i dla projektantów wnętrz. Jakie rozwiązania będą najlepsze?
Łazienka to miejsce niełatwe do umeblowania i wyposażenia – zwykle brakuje w nim miejsca i na wagę złota są inteligentne rozwiązania i niestandardowe pomysły. Jak to zrobić, mając do dyspozycji bogatą ofertę producentów - radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.
O ile obudowanie szafkami, a nawet szafami, dużej łazienki nie przysparza problemu, to w małej łazience umieszczenie choćby niewielkich schowków staje się skomplikowaną łamigłówką. Jednak nie jest nierealne. Wymaga tylko przemyślanego projektu. Przede wszystkim z pożytkiem można zagospodarować przestrzeń pod umywalką. Zamiast modelu na nodze lepiej więc wybrać ścienny, nablatowy, podblatowy, wpuszczany albo naszafkowy. Każdy z nich nie tylko wygląda nowocześniej, ale i stwarza możliwość montażu szafki. Jej wielkości zależy, oczywiście, od wolnego miejsca, ale im szersza, tym lepiej. Zyskamy bowiem sporo schowków i duży blat, na którym można położyć wszystko, co potrzebne do pielęgnacji, robienia fryzury czy golenia. Szafka może być stojąca albo wisząca. Ja osobiście wolę to drugie rozwiązanie. Podwieszany mebel wygląda na lżejszy i mniejszy niż jest w rzeczywistości i tym samym nie zagraca wnętrza. Ma też trudny do przecenienia walor praktyczny – ułatwia i przyspiesza mycie podłogi.
Ci, którzy mają większe łazienki, nie muszą szukać takich nieoczywistych rozwiązań. Im w zupełności wystarczy zabudowa od podłogi do sufitu całej ściany albo dużego jej fragmentu. Taka pojemna szafa rozwiąże problem przechowywania nawet dużych zapasów chemii i kosmetyków oraz stert ręczników. Jeśli będzie miała głębokość 70 cm, zmieści także pralkę oraz kosz na bieliznę. Wtedy już nic nie będzie psuło eleganckiego wyglądu wnętrza.
Wybierając meble łazienkowe, nie zapominajmy, że mają one niebagatelny wpływ na styl aranżacji. Mogą go wzmocnić, a nawet wykreować, zwłaszcza w pomieszczeniu, które zostało wykończone neutralnymi płytkami i zainstalowano w nim urządzenia sanitarne o prostych formach. Jeśli fronty szafek będą miały zdecydowany charakter, mocny wyraz zyska całe wnętrze!
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ