Fot. Mat. prasowe pracowni Decoroom

Fot. Mat. prasowe pracowni Decoroom

  • Autor: bm
  • 10 wrz 2019 14:24 (aktualizacja: 16 wrz 2019 13:56)

Idealny projekt salonu – co radzą eksperci?

Aranżacja pokoju dziennego to nie tylko funkcjonalne meble, ale też sposób ich ustawienia, stylistyczna spójność całości, dopasowanie wnętrza do stylu życia użytkowników i wiele innych elementów, które składają się na dobrze urządzone pomieszczenie.

Przedstawiamy 6 porad architektów z pracowni architektury wnętrz Decoroom – dla tych, którzy chcą urządzić funkcjonalny i przytulny pokój dzienny:

1. Funkcjonalność

Ta centralna przestrzeń mieszkania musi być praktyczna i funkcjonalna, więc jej układ może okazać się kluczową kwestią, której nie powinniśmy bagatelizować. Już na etapie projektu należy ocenić jej potencjał lub wprowadzić konieczne poprawki. Warto przemyśleć jakie są indywidualne potrzeby mieszkańców związane z salonem. Od tego zależy umeblowanie i koncept przechowywania czy ekspozycji przedmiotów. Dopiero później skupiamy się na tym jak wyglądać ma projekt i jakimi materiałami czy dekoracjami ozdobimy wnętrze.

2. Spójność

Pamiętajmy, że salon nie jest jedynym pomieszczeniem w mieszkaniu, więc projektując ten pokój trzeba mieć na uwadze inne strefy domu i konsekwentnie wprowadzić obraną stylistykę w całym mieszkaniu. Choć salon może wydawać się najważniejszy - ze względu na ilość czasu jaką w nim spędzamy - nie pozwólmy, by wyglądał na oderwany od reszty. Dobra analiza budżetu musi uwzględnić zastosowanie podobnej klasy materiałów, co zapewni dodatkową spójność. Wykorzystanie naturalnych materiałów we wszystkich pomieszczeniach zagwarantuje znacznie lepszy odbiór wnętrza niż przypadkowe łączenie ich z tańszymi zamiennikami. Podobnie rzecz ma się z kolorami – poruszajmy się w obrębie wybranej gamy kolorystycznej, a całość nabierze przemyślanego charakteru.

3. Strategia wad i atutów

Walory salonu należy bezwzględnie podkreślić! Duże, piękne okno doskonale doświetlające przestrzeń wymaga specjalnej oprawy, która go nie przesłoni. Jeśli mocnym punktem salonu ma być np. „naga” ściana w industrialnym klimacie to ściągnijmy z niej tynk i tak zaaranżujmy przestrzeń, by to właśnie ona w największej mierze przyciągała uwagę. Czasem to, co pozornie może wydawać się problemem daje ciekawe możliwości aranżacyjne.

4. Naturalne materiały

Standard zakłada przede wszystkim zastosowanie naturalnych materiałów i wykończenie pod wymiar. Materiały szlachetne lepiej się starzeją, a także pięknie prezentują się w połączeniu z innymi naturalnymi produktami. Drewniana podłoga, kamień czy fornir na frontach mebli robią wrażenie i budują klasę salonu premium nawet bez dodatkowych ozdobników.

5. Niestandardowe rozwiązania

Modna sztukateria z nowoczesnym sznytem, połyskliwe listwy miedziane albo kominek na środku salonu to tylko kilka pomysłów, którym nie sposób odmówić uroku i oryginalności. Sztukateria i mniej popularne, lecz równie efektowane listwy miedziane na ścianach, potrafią całkowicie odmienić wnętrze bez konieczności dodawania wielu dekoracji.

6. Ciekawe dodatki

Unikalne dodatki to esencja salonu. Tutaj najprostszym rozwiązaniem będzie gra kolorem. Sofy, komody albo pojedyncze ściany, to bardzo wdzięczne elementy do wyróżnienia, które można odmienić w dowolnej chwili. Postawmy na sofę w mocnym kolorze dodając np. zestaw welurowych poduszek.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ