Fotel z kolekcji Industriell firmy IKEA. Projekt: Piet Hein Eek. Fot. IKEA

Fotel z kolekcji Industriell firmy IKEA. Projekt: Piet Hein Eek. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 04 kwi 2018 10:00 (aktualizacja: 04 kwi 2018 14:30)

IKEA nawiązała współpracę z Pietem Hein Eekiem

IKEA nawiązała współpracę z holenderskim projektantem Pietem Hein Eekiem. Jej owocem jest limitowana kolekcja "Industriell", w której znaleźć można także meble.

Piet Hein Eek postanowił rzucić wyzwanie dążeniu do doskonałości w projektowaniu. Ideą, jaka mu przyświecała, było połączenie wydajności możliwej dzięki produkcji na dużą skalę wraz z niepowtarzalnością mebli wykonanych przez rzemieślników.

Okazało się, że zarówno ja, jak i IKEA od dawna myślimy o tym samym. Zależy nam, by nadawać przedmiotom więcej ludzkich i osobistych cech, przy jednoczesnym zachowaniu przemysłowego procesu produkcyjnego – mówi Piet Hein Eek.

Kolejnym wspólnym punktem porozumienia między marką IKEA a projektantem była chęć określenia na nowo tożsamości rzeczy oraz sprzeciw wobec marnotrawstwa materiałów. Piet Hein Eek słynie na przykład z użycia odzyskanych surowców do tworzenia pięknych mebli. 

"Industriell" obejmuje utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce drewniane meble, szkło, ceramikę oraz tekstylia. Jednym z największych wyzwań stojących przed holenderskim projektantem było stworzenie krzesła z drewna sosnowego. Celem było bowiem jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdego kawałka drzewa, zachowując także fragmenty z niedoskonałościami, takimi jak sęki, różnice w słojach i kolorze.

Największym wyzwaniem było zachowanie niedoskonałości, które nadają wyrobom rzemieślniczym indywidualny rys. Bardzo trudno było przekonać ludzi w fabrykach, by nagle zaakceptowali to, co zwykle traktują jako błędy w produkcji – dodaje projektant.

Kolekcja "Industriell" powstała, by wprowadzić do wystroju ciepły, bardziej „ludzki” charakter.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ