Realizacja Forbis Group

Realizacja Forbis Group

  • Autor: mg
  • 28 lip 2017 11:18 (aktualizacja: 31 lip 2017 07:48)

Jak aranżacja biura buduje markę pracodawcy?

Poszukiwanie pracy to nierzadko długi proces, jednak w czasach rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników role coraz częściej odwracają się. To pracodawcy zabiegają o uwagę kandydatów. Okazuje się, że w wielu przypadkach siedziba firmy w prestiżowej lokalizacji i atrakcyjna powierzchnia biurowa mogą przesądzić o decyzji kandydata.

Według badania „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy”, 65 proc. respondentów uważa, że nowocześnie zaprojektowane biuro może przekonać do wybrania pracodawcy. Dlatego coraz częściej pojawiające się ogłoszenia zawierają zdjęcia biurka, biura czy nawet zespołu, a wystrój przestrzeni biurowej staje się istotnym elementem polityki emloyer brandingowej.

Czy jest employer branding? Budowaniem marki pracodawcy. A co jest najważniejsze w budowaniu marki? Wyróżnienie jej na tle innych brandów, podkreślenie jej wyjątkowości, tożsamości, wskazanie przewag konkurencyjnych. Nie wolno o tym zapominać podczas projektowania biura – mówi Anna Sulima-Gillow, kierownik Działu Projektowego Forbis Group. Każda firma jest inna ze względu na branżę w jakiej działa, pochodzenie, styl zarządzania, politykę HR. Nie należy ulegać zatem chwilowym modom aranżacyjnym, tylko zastanowić się dobrze, co za pośrednictwem wnętrza naszego biura chcemy przekazać obecnym i potencjalnym pracownikom.

Wspomniane na początku badanie dowodzi także, iż 81 proc. respondentów chciałoby przed zawarciem umowy o pracę zobaczyć swoje stanowisko/miejsce pracy w biurze. Aranżacja przestrzeni tworzy zatem pierwsze wrażenie, które trudno zatrzeć. Równie ważna jest jednak także funkcjonalność biura. Ta zostanie zweryfikowana już w pierwszych dniach po zatrudnieniu.

Pracodawcy coraz mocniej skupiają się na tym, aby zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze warunki do pracy. Nie jest to jednak przysługa jednostronna, bo pracownik odpłaca się za to efektywniejszą pracą. Dobrze zaprojektowane, komfortowe wnętrze znacząco wpływa na produktywność pracownika. Pracodawcy coraz częściej biorą to pod uwagę i starają się zapewnić dla swojego zespołu jak najbardziej komfortową przestrzeń biurową. Istotą jest, aby przy projektowaniu takiej przestrzeni, wziąć pod lupę potrzeby i predyspozycje swoich pracowników. Do nich dopasować wnętrze, a nie opierać się jedynie na zmieniających się trendach w urządzaniu przestrzeni – mówi Anna Sulima-Gillow z Forbis Group.

Co jest w nowoczesnym biurze najważniejsze? Dzisiejsza praca coraz częściej opiera się na współpracy, a więc kluczem jest przede wszystkim ułatwienie pracownikom wzajemnej komunikacji, przepływu informacji i swobodnego kontaktu. Nie oznacza to wcale open space’ów. Rolę integracyjną mogą spełniać także specjalnie przystosowane do tego przestrzenie z miejscami na formalne i nieformalne spotkania - podkreśla projektantka Forbis Group. Miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, musi być dobrze oświetlone, mieć zapewnioną sprawną wentylację i dopływ świeżego powietrza. Pracownik powinien mieć zapewnione maksimum komfortu i wygody.

Nowoczesny wystrój, kolory i design, które odzwierciedlają charakter firmy, będą działać pozytywnie i wpływać na dobry nastrój pracowników. Tak samo jak coraz częściej pojawiające się strefy relaksu, rozrywki, przestrzeń sportowa czy nowoczesny bufet. Biura nowej generacji kładą także nacisk na zdrowie pracowników, dlatego odchodzi się od klasycznego modelu i tworzy się biura tak, aby zachęcały do większego ruchu. Wszystko znajduje się w większych odległościach od siebie, a biurka często nie są przypisane do jednej osoby. Istotna jest także równowaga psychiczna i możliwość skupienia, dlatego przestrzenie powinny być odpowiednio wyciszone – podkreśla Anna Sulima-Gillow. Dobrze, jeżeli aranżacja powierzchni wymusza jednocześnie bardziej nieformalne interakcje pomiędzy pracownikami. Takie rozwiązania sprzyjają integracji, wpływając na ich efektywność, ułatwiając wymianę opinii i inspiracji.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ