System Stand Up firmy Mikomax Smart Office. Fot. Mikomax Smart Office

System Stand Up firmy Mikomax Smart Office. Fot. Mikomax Smart Office

  • Autor: mg
  • 01 sie 2017 10:21 (aktualizacja: 02 sie 2017 07:44)

Jak nowoczesne technologie wpływają na organizację przestrzeni biurowej?

Rozwiązania smart office do tej pory kojarzyły się przede wszystkim z zarządzaniem budynkiem. Obecnie jednak technologia coraz śmielej wkracza w obszar związany z HR i organizacją codziennej pracy. Okazuje się, że najnowsze technologie można wykorzystać m.in. aranżując poszczególne strefy biurowe.

Czytaj też: Kto został prezesem spółki Meble Wójcik po ukończonym procesie konsolidacji?

Nowe rozwiązania technologiczne ułatwiają pracę. Zatrudnieni pracują efektywniej, co przynosi również korzyści firmom. Aż 80 proc. respondentów badania "2016 Future Workforce Study", zleconego przez Dell i Intel, potwierdziło, że stopień wdrożenia nowych technologii w firmie będzie miał wpływ na decyzję o wyborze pracodawcy – mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu w Mikomax Smart Office.

Istnieje wiele aplikacji i gadżetów, które pomagają biurom być smart. Zazwyczaj są to jednak pojedyncze narzędzia działające niezależnie od siebie. Wiele firm idzie o krok dalej, wdrażając rozwiązania, które nie tylko powiążą wszystkie aplikacje, ale także pozwolą na analizę wygenerowanych przez nie danych. Po co? Po to, by za pomocą wyłącznie jednego prostego rozwiązania firmy mogły kompleksowo prowadzić „inteligentne biuro”. Takie możliwości dają np. beacony. System oparty na tych urządzeniach, instalowanych w przestrzeni miejsca pracy, pozwala m.in. na sprawdzenie dostępności poszczególnych stref w biurze. Umożliwia również sprawniejsze rezerwowanie pomieszczenia na potrzeby spotkań lub konferencji. Kolejną ważną funkcją jest to, że użytkownicy biura są w stanie wzajemnie się lokalizować, co znacząco ułatwia komunikację i współpracę z poszczególnymi działami, zwłaszcza w dużych organizacjach.

Beacony mogą mieć też ogromne znaczenie dla pracy osób na stanowiskach menedżerskich. System monitoruje sposób, w jaki korzystają z biura ich pracownicy. To z kolei pomoże menedżerom w rearanżacji przestrzeni, której efektem będą wnętrza dostosowane do potrzeb całej organizacji. Jak wynika z danych CBRE, w przeciętnym biurze wykorzystywane jest jedynie ok. 70 proc. stanowisk. Pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do aranżacji przestrzeni i chcą tworzyć strefy, które umożliwią komfortowe wykorzystanie różnego typu zadań – pracy zespołowej, indywidualnej czy rozmów telefonicznych. Rozwiązania takie jak beacony dostarczają twardych danych na temat częstotliwości korzystania z poszczególnych stref. Być może wszystkie miejsca do spotkań są codziennie obłożone w 100 proc. i potrzebne jest dodanie kolejnych. Technologia dostarczy nam wiedzy niezbędnej do podjęcia świadomych decyzji – przekonuje Zuzanna Mikołajczyk. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ