Stolik UFO. Fot. Ragaba

Stolik UFO. Fot. Ragaba

  • Autor: bm
  • 13 lut 2019 13:16 (aktualizacja: 15 lut 2019 09:17)

Jak wykorzystać odpady produkcyjne w meblarstwie?

Na przykład do… produkcji mebli. Przykładem może być najnowszy projekt wrocławskich projektantów form użytkowych i wnętrz: Magdaleny Garncarz i Szymona Hanczara, zrealizowany przy pomocy Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego i firmy Ragaba.

Szymon Hanczar i Magdalena Garncarz to odnoszący sukcesy wrocławscy projektanci form użytkowych i wnętrz. Łączy ich pasja tworzenia, a wyróżnia kreatywność i nacisk, jaki kładą na dopracowywanie szczegółów technicznych oraz funkcjonalnych w swoich projektach. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia przyznane realizacjom ich autorstwa.

Projekt stolików UFO, w którym wykorzystane zostały odpadowe komponenty meblarskie – narodził się z przypadku. Dla fabryki komponentów drewnianych niepotrzebne odrzuty, ale dla projektantów, którzy w ramach działalności Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego, podjęli się projektu zagospodarowania ich, to okazja do stworzenia nowej jakości. W efekcie powstały trzy stoliki kawowe o różnej wielkości blatach i wysokościach nóg. Najwyższy to tzw. side table tradycyjnie stawiany w sąsiedztwie mebli tapicerowanych. Dwa niższe i jednocześnie z większymi blatami to typowe stoliki kawowe. Wszystkie mają praktyczny podwójny blat - dolny może pełnić funkcję otwartego schowka. Narodziły się po długim procesie projektowym i twórczych poszukiwaniach. Jednak w ich centrum od początku była funkcjonalność, bo jak mówi Szymon Hanczar: „Najlepszą inspiracją jak zawsze okazał się człowiek. My staramy się projektować pod potrzeby, analizując nasze i cudze przyzwyczajenia”.

UFO powstało przy współpracy projektantów z firmą Ragaba. Poza stworzeniem prostych i funkcjonalnych stolików pozytywnym efektem projektu okazała się także zmiana profilu działalności producenta. Z firmy będącej podwykonawcą, dzięki przeprowadzeniu kompleksowego procesu projektowego, przeistoczyła się w producenta mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ