Bejot/Everspace

Bejot/Everspace

  • Autor: bm
  • 19 cze 2017 15:16 (aktualizacja: 22 cze 2017 09:13)

Kolory w biurze i ich wpływ na efektywność pracy

Biurowe krzesła z elementami czerwieni lub błękitu, kolorowe ścianki oddzielające biurka, zielona sofa w części rekreacyjnej - kolory w miejscu pracy mogą mieć duży wpływ na jej efektywność, a także na kreatywność i nastrój pracowników. Warto jednak wiedzieć, jak je dobrać, by spełniły dobrze swoją rolę.

Jakie barwy powinny dominować w biurze, by pracownicy czuli się w jego przestrzeni lepiej i wydajniej realizowali swoje obowiązki? Psycholodzy mają na ten temat wiele teorii – od ogólnych zasad – znajdujących zastosowanie nie tylko w biurowych przestrzeniach, po dopasowanie kolorystycznej tonacji do branży, w której pracuje firma. Jedno jest pewne, kolorystyka nie może być dziełem przypadku. Eksperci z Everspace podpowiadają, jak opanować kolor we wnętrzu.

Kolory ścian, mebli, podłóg i innych elementów wyposażenia mają niebagatelny wpływ na to, jak funkcjonujemy w danej przestrzeni. Generalna zasada dotycząca kolorystyki biur jest dość prosta: powinny w nich dominować kolory ciepłe, jasne i niezbyt nasycone. Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrza są przytulne. Jasne – poprawiają nastrój, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie brakuje światła naturalnego, pastelowe i złamane odcienie są delikatne i nie oddziałują na nas tak intensywnie, jak barwy czyste. Ta sama zasada pokazuje, czego należy unikać: barwy chłodne stosowane w nadmiarze sprawiają, że wnętrze odbieramy jako nieprzytulne, dlatego warto zrównoważyć je akcentami w kolorach ciepłych. Ciemne ściany, podłoga i meble potrafią dać przytłaczający efekt, którego nie zrównoważy nawet oświetlenie. Z kolei zbyt dużo żywych barw – użytych pojedynczo czy wspólnie, będzie nas rozpraszać. Szczególnie niebezpieczny jest kontrast kolorów dopełniających się np. zieleni i czerwieni, żółci i niebieskiego.

Zgodnie z ogólnymi zasadami stosowania kolorów jedną z najlepszych barw do biur powinien być niebieski – uspokajający kolor, który sprzyja skupieniu i pracy umysłowej. Podobnie wpływa na nas zieleń. Zgodnie z najnowszymi tendencjami najlepiej ją zastosować w postaci żywych roślin. Czerwień to jeden z najintensywniej oddziałujących na nasz organizm barw. Ona „napędza” nasz organizm do działania – podnosi ciśnienie, przyspiesza puls. Uniwersalne i eleganckie są kolory ziemi: brązy, beże, piaskowe żółcie, ciepłe szarości, złamane biele. Takie barwy dobrze też wpływają na naszą psychikę, bo znamy je z naszego naturalnego otoczenia od tysięcy lat.  Żółty i pomarańczowy w wersji nasyconej najlepiej stosować wyłącznie postaci akcentów ożywiających wnętrza i towarzyszących innym barwom. Znacznie lepiej sprawdzą się w wersjach pastelowych, przełamanych – ocieplą przestrzeń, zrównoważą chłodne barwy. (...)

Źródło: Everspace

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Ewa, 2017-07-24 16:01:21
    Odpowiednie otoczenie to połowa sukcesu wydajnej pracy