Pawilon Sclera wykonany z amerykańskiego tulipanowca.

Pawilon Sclera wykonany z amerykańskiego tulipanowca.

  • Autor: bm
  • 07 lut 2019 11:25 (aktualizacja: 12 lut 2019 11:31)

Konstrukcja z drewna tulipanowca na wystawie designu w Londynie

W londyńskim Muzeum Designu można oglądać wystawę architekta Sir Davida Adjaye, pt. „David Adjaye: Making Memory”, poświęconą roli miejsc pamięci we współczesnej architekturze. Ekspozycja obejmuje 7 projektów, wśród których znalazł się pawilon „Sclera” wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Wystawa potrwa do 5 maja 2019 roku.

Wystawę tworzy siedem projektów zrealizowanych i osobiście wybranych przez Sir Davida Adjaye. Jednym z nich jest fragment eliptycznego pawilonu „Sclera” wykonanego z amerykańskiego tulipanowca, który powstał na Festiwal Designu w Londynie w 2008 r. w wyniku współpracy architekta ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

Oryginalny pawilon, którego forma została zainspirowana strukturą ludzkiego oka (sclera to po łacinie „twardówka”), mierzył 12 na 8 metrów. Został zaprojektowany jako przestrzeń publiczna w sercu miasta, która ma jednocześnie uspokajać i podnosić na duchu. Zgodnie z koncepcją Sir Davida Adjaye, pawilon miał pełnić rolę miejskiego pomnika, który uświadamia odwiedzającym, że by lepiej zrozumieć świat, warto nieco zwolnić tempo.

Fragment pawilonu zaprezentowany w Muzeum Designu w Londynie mierzy 4,5 metra na 3,4 metra. Wykonali go rzemieślnicy z firmy Benchmark na podstawie oryginalnych rysunków architekta. Odwiedzający wystawę mogą wejść do wnętrza pawilonu i przyjrzeć się z bliska wyglądowi i niepowtarzalnej teksturze tulipanowca.

Drewno tulipanowca amerykańskiego pozwala wydobyć z konstrukcji wiele niuansów. Z daleka pawilon sprawia wrażenie litej, nieprzezroczystej formy, jednak gdy do niego wchodzimy, niejako rozstępuje się przed nami. Wtedy na pierwszy plan wchodzi uczucie lekkości i subtelna gra świateł – powiedział Sir David Adjaye. W projekcie architektowi udało się pokazać jedną z najważniejszych cech tulipanowca – niezwykle długie elementy. Stworzył z nich drewnianą podłogę, której deski ciągną się przez całą długość pawilonu. Pozwala to dostrzec zróżnicowanie kolorystyczne tego gatunku drewna i zachęca do przejścia całej konstrukcji.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ