Krzesła marki Toou

Krzesła marki Toou

  • Autor: bm
  • 18 maj 2016 11:33 (aktualizacja: 18 maj 2016 13:30)

Krzesła - ikony designu z różnych materiałów

Są krzesła, które przeszły już do historii, chociaż wciąż siedzą na nich miliony ludzi na całym świecie. Jak stworzyć idealny mebel do siedzenia, który nie tylko będzie trwały i wygodny, ale również stanie się swoistą ikoną designu?

Krzesło nr 14, uważane za najbardziej udany produkt przemysłowy świata, ma już 155 lat. Do dziś siedzą na nim ludzie w kawiarniach czy barach na całym świecie, jest też chętnie używane w domowych kuchniach. Na czym polega fenomen krzesła nr 14? „Doskonale łączy design z funkcjonalnością, a to w meblach najważniejsze. Jest wygodne, lekkie i dobrze wygląda, nadaje się do różnych przestrzeni. Niezwykłe jest też to, że ten model nie starzeje się i od 155 lat właściwie nie potrzebuje odświeżenia” – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Thonet eksperymentował aż 29 lat, zanim stworzył krzesło nr 14. Kluczem do sukcesu było to, że udoskonalił technikę zginania drewna. Pręty drewniane poddawał działaniu pary pod ciśnieniem. Drewno wchłaniało wilgoć, stając się bardziej elastyczne. Zginanie eliminowało konieczność wprowadzania złącz między poszczególnymi częściami mebla.

Krzesło może być w całości zrobione z metalowych rurek, a siedzisko wyglądać, jak gdyby było zawieszone w powietrzu – jako pierwszy wpadł na ten pomysł Marcel Breuer (model B 3, Wassily) w latach 20. XX w. Zainspirowała go wyjątkowa stabilność roweru firmy Adler, który sobie kupił. Breuer opisywał swoją ideę jako siedzenie jak na „sprężystych powietrznych filarach”.

Krzesło wcale nie musi stać na czterech nogach – to kolejna rewolucyjna idea z tamtej epoki. Jako pierwszy krzesło bez tylnych nóg stworzył słynny Ludwig Mies van der Rohe (model MR 10). Zainspirowała go koncepcja holenderskiego architekta Marta Stama. Oryginalnym pomysłem Miesa van der Rohe było zastosowanie giętych rurek w podstawie krzesła.

Jeśli chodzi o krzesła wykonane w całości z tworzyw sztucznych, to jednym z najbardziej znanych modeli jest „Pantone” (od nazwiska designera Duńczyka Vernera Pantona), produkowany od 1968 roku i uważany dziś za jedną z ikon designu w duchu pop-artu. Jednak projektant szukał producenta przez ponad 10 lat.

Źródło: Häfele

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ