Fot. MDF Italia/Rooms

Fot. MDF Italia/Rooms

  • Autor: bm
  • 24 lip 2018 09:49 (aktualizacja: 24 lip 2018 11:47)

Krzesło - nowoczesny design z długą historią w tle

Czy współcześni klienci, kupując krzesła, zastanawiają się nad ich historią? Na pewno nie, a przecież ten niezbędny w każdym domu mebel ma swoje początki w latach przed naszą erą! Historia krzesła zaczyna się na greckiej wyspie Krecie...

Powstanie krzesła związane jest z kulturą minojską. W jednym z pomieszczeń, tzw. sali tronowej w ruinach zamku na Knossos, znajduje się kamienne krzesło – tron, który jest „najstarszym krzesłem Europy”. Nasi przodkowie zazwyczaj stali, kucali, albo leżeli. W starożytnej Grecji i Rzymie ludzie wylegiwali się na swoich łożach w pozycji na wpół leżącej. W średniowieczu do siedzenia używano ław wykutych w kamieniu. Japończycy do tej pory preferują pozycje kucające, czy też siedzące na ziemi. Wolno stojące krzesło, używane przy mniej oficjalnych okazjach, to stosunkowo młode europejskie „odkrycie”. Jako standardowe wyposażenie zwykłych domów trafiło do nich dopiero w XVI wieku, a w wieku XVIII zaczęto dopracowywać ich wygląd, a mówiąc współcześnie - design. W miejscach pracy, biurach i urzędach, krzesła weszły do powszechnego użycia dopiero w XIX wieku.

W obecnych czasach producenci mebli, w tym krzeseł, prześcigają się w pomysłach na kolejny, jeszcze lepszy projekt. Design krzesła stał się równie ważny jak jego wygoda, producenci tworzą je z różnych materiałów, dodają im nowe funkcjonalności i dbają o zdrowie siedzących. W ofercie sklepów (m. in. showroomu Rooms) znajdziemy krzesła o klasycznym kształcie jak np. Grace projektu Giopato & Coombes dla Living Divani czy Flow Slim Padded zaprojektowane przez Jean Marie Massaud dla MDF Italia.

Coraz częściej możemy się również spotkać z tym, że krzesła, które widzimy w mieszkaniu – spotykamy również w przestrzeni biurowej. Przykładem może być projekt Burkhard Vogtherr dla marki Arco. Krzesło Frame ma charakterystyczną metalową ramę z cienkimi prostokątnymi liniami, które tworzą elegancki i delikatny wygląd. Ale czy wygoda idzie w parze z dobrym designem? Zdecydowanie tak. Krzesła takie jak Ami stworzony przez Francesco Rota dla Paola Lenti, czy Kelly C. zaprojektowany przez Claesson Koivisto Rune dla Tacchini są tego najlepszym potwierdzeniem. Projektant Kelly C. czerpał inspirację z pracy minimalistycznego artysty Ellswortha Kelly'ego, tworząc krzesło o smukłych metalowych nogach i wyściełanej muszli o prostym, liniowym kształcie. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ