Nowoczesne kuchnia "Satis", Forte. Fot. Fabryki Mebli Forte

Nowoczesne kuchnia "Satis", Forte. Fot. Fabryki Mebli Forte

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Kuchnia z gwarancją komfortu

Kuchnia to miejsce, w którym ergonomia przesądza właściwie o wszystkim. Od zastosowania odpowiednich rozwiązań zależy komfort przyrządzania posiłków, jedzenia, wypoczynku i utrzymywania porządku.

Przy projektowaniu kuchennego umeblowania powinno się brać pod uwagę pewne elementarne zasady rządzące tego typu wnętrzami. Projektanci z Grupy Forte przypominają, że trzeba przede wszystkim wydzielić podstawowe strefy kuchni i zastanowić się nad optymalnymi rozwiązaniami dla każdej z nich. Pierwszą jest strefa przechowywania potraw, produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych (ze specjalnie zaprojektowanymi szafkami i lodówką).

Kolejne to strefa przygotowywania posiłków (ze zlewozmywakiem i blatem roboczym), strefa gotowania (z piekarnikiem, płytą gazową lub elektryczną, okapem i czasem kuchenką mikrofalową), strefa jadalni (jeśli kuchnia pełni funkcję miejsca spożywania posiłków) i strefa porządkowa, obejmująca urządzenia, akcesoria i środki do utrzymywania higieny w kuchni (m.in. zmywarka do naczyń, kosz lub sortownik na odpadki, zestaw środków czystości). Każda z tych stref wymaga osobnego potraktowania. Wykorzystanie właściwie dobranych szafek i akcesoriów pomaga w utrzymaniu w nich porządku i ułatwia czynności na każdym etapie pracy w kuchni.

Każdy projektant zna na pamięć podstawowe zasady zagospodarowania przestrzeni kuchennej i kieruje się nimi podczas rozmów z klientami. Wielu klientów, zwłaszcza tych pierwszy raz urządzających kuchnię, nie zdaje sobie sprawy z istotnych kwestii, decydujących o tym, czy dokonują dobrych wyborów kuchennego wyposażenia.

Niektórzy, przede wszystkim młodzi klienci, zwracają szczególną uwagę na wzornictwo mebli i sprzętu AGD, ignorując ich funkcjonalność. Bardziej doświadczeni klienci, urządzający swoją drugą lub kolejną kuchnię, są bardziej wyczuleni na konkretne rozwiązania i zazwyczaj potrafią bez problemu określić swoje potrzeby i wymagania zarówno co do wzornictwa, jak też funkcji wyposażenia. Pierwsi wyżej cenią urodę mebli, niż to, co się w nich znajduje: drudzy - wręcz przeciwnie - są w stanie zrezygnować z droższych frontów meblowych na korzyść urządzeń "ułatwiających życie".

Jednak bez względu na to, czy klienci mają wizję swojej kuchni, czy też nie, rozmowy z projektantem studia kuchennego, który prezentuje wszelkie dostępne rozwiązania techniczne dostosowane do danego pomieszczenia, okazują się niezbędne do dokonania ostatecznego wyboru. Często zdarza się, że solidne argumenty doświadczonych pracowników salonów skutecznie przekonują klientów do ergonomicznych rozwiązań, mimo że wcześniej nie brali ich pod uwagę. Przekonanie wszystkich projektantów, którzy wypowiadali się na temat swojej roli w wyborach klientów, najdobitniej wyraziła Agata Guzewicz: Rola projektanta jest bardzo istotna przy wyborze konkretnych rozwiązań. Projektant jest dla klienta doradcą i powinien być, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zawodowemu, autorytetem w sprawach aranżowania.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ