Fot. Lube

Fot. Lube

  • Autor: bm
  • 01 cze 2018 08:40 (aktualizacja: 14 cze 2018 15:03)

Kuchnia z wyspą - wielofunkcyjne i efektowne rozwiązanie

Kuchenna wyspa coraz częściej staje się efektownym sposobem na podział przestrzeni na strefy funkcjonalne. Nie jest już tylko i wyłącznie typowo kuchennym meblem.

Jej atutem jest funkcjonalność i - nierzadko - atrakcyjny design, który czyni z niej ciekawy element wnętrza. Nowoczesna wyspa to duże pole do popisu dla kreatywności projektantów mebli, ponieważ przestała się kojarzyć wyłącznie ze stołem roboczym zapewniającym dodatkową powierzchnię do pracy. "Centrum kuchennego świata coraz częściej przenosi się na wyspę kuchenną. Na dużych, obszernych wyspach można funkcjonalnie zagospodarować strefy zmywania, gotowania i przechowywania. Nie zawsze jednak metraż mieszkania pozwala na mebel o tak rozbudowanej formie. Można wówczas ograniczyć się do jednej ze stref, na przykład przechowywania, a mniejsze gabaryty zrekompensować atrakcyjnym designem" - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa.

Na przykład w najnowszej koncepcji wyspy z linii KAMmoduł Premium od strony kuchennej wyspa ma charakter „roboczy” - pełni funkcję wygodnego blatu, pod którym mieszczą się pojemne szuflady do przechowywania. Od strony salonu ma z kolei charakter bardziej wypoczynkowy - zaaranżowano na niej ławę, miękko wykończoną tapicerowanym obiciem, na której można usiąść.

Moda na wyspy i półwyspy w kuchni w dużej mierze wypływa z innego trendu, którym jest otwarta przestrzeń kuchenna, połączona z salonem lub jadalnią, a czasem nawet przedpokojem. Wyspa jest tutaj elementem jednocześnie dzielącym pomieszczenie na strefy i łączącym go w całość pod względem stylistycznym. Może być też swoistym kontrapunktem dla reszty wnętrza i wyróżniać się na jego tle kolorem, formą lub materiałem, z którego została wykonana. A pod tym względem producenci i projektanci mają wiele pomysłów. Oferują wyspy o nietypowych kształtach, np półokrągłych, wyposażone w liczne półki i łączone z wysokim barem kuchennym. Obok wysp będących wyłącznie powierzchnią roboczą lub miejscem do przechowywania pojawiają się takie, które mieszczą w sobie sprzęt AGD, zlewozmywaki itp.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ