Styl wyspy kuchennej bez problemu można dobrać nie tylko do własnych gustów, ale także aranżacji salonu. Fot. IKEA

Styl wyspy kuchennej bez problemu można dobrać nie tylko do własnych gustów, ale także aranżacji salonu. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 17 sty 2019 11:34 (aktualizacja: 21 sty 2019 10:21)

Kuchnie otwarte na salon - co proponują projektanci?

Aktualne trendy wnętrzarskie są ważnym impulsem dla producentów mebli, mającym niebagatelny wpływ na komponowanie ich oferty. Widać to choćby w przypadku kuchni otwartych na salon.

Otwarte przestrzenie są jedną z najbardziej charakterystycznych cech współczesnej architektury wnętrz. Ułatwiają wprowadzanie niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych i dostęp naturalnego światła do wszystkich zakątków. Są atrakcyjne wizualnie, ale też niezwykle funkcjonalne. Wśród tego typu rozwiązań na czoło wysuwają się kuchnie otwarte na salon. Brak trwałej ścianki między obydwiema strefami nie oznacza bynajmniej, że nie powinny one zostać choćby w dyskretny sposób rozdzielone. W praktyce tę rolę pełnią odpowiednio zaprojektowane meble.

Wspólna przestrzeń dla kuchni i salonu to najgorętszy trend aranżacyjny ostatnich lat, doskonale sprawdzający się zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Należy pamiętać o spójności stylistycznej obu tych stref. Powinny przenikać się i uzupełniać, tak by tworzyły zgraną całość zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i dekoracyjnym – przypomina Ewelina Dekordy, marketing junior manager w firmie Halupczok Kuchnie i Wnętrza. W otwartej kuchni nie możemy pozwolić sobie na przypadkowy dobór mebli, bo wszystko musi idealnie ze sobą współgrać i komponować się ze stylistyką pozostałej częścią wnętrza.

Warto przy tym pamiętać, że konieczność wyznaczenia linii podziału bardziej wynika z odmiennych funkcji obu stref niż ich stylistyki. Wszak kuchnia wciąż jest głównie miejscem przygotowywania posiłków, choć akurat ta rola systematycznie jest wzbogacana o funkcje towarzyskie, zaś salon niezmiennie postrzegany jest jako miejsce relaksu, choć niekiedy staje się również domowym biurem.

Wyspa kuchenna

Jednym z najpopularniejszych sposobów na podkreślenie umownej granicy między przestrzenią kuchni a salonem jest zaprojektowanie wyspy. Wystarczy tylko dysponować pomieszczeniem o odpowiednio dużym metrażu i projektem, który dostosuje przebieg wszystkich niezbędnych instalacji do wymogów tego typu rozwiązania.

Przed instalacją wyspy w pomieszczeniu warto wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli będziemy chcieli zainstalować tam wybrany sprzęt agd, konieczne będzie podłączenie jej do sieci elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej – przypomina Arkadiusz Kuczmaszewski, manager kategorii kuchnie w firmie Black Red White.

W projekcie koniecznie trzeba uwzględnić nie tylko kwestie związane z wyglądem bryły mebla, ale również przyziemne, ale nie mniej ważne dotyczące choćby rozprzestrzeniania się zapachów powstających w trakcie gotowania. Projektując kuchnię otwartą na salon, by uniknąć rozprzestrzeniania się kulinarnych zapachów, należy pamiętać również o prawidłowej wentylacji. Dobry okap w takim przypadku jest nieodzowny – może wysuwać się wprost z płyty grzewczej bądź znajdować się tuż nad nią. Dodatkowo, ciekawa forma czy kolorystyka okapu mogą z łatwością dodać aranżacyjnego akcentu całemu wnętrzu – radzi Ewelina Dekordy.

Głównym atutem wyspy jest wielość oferowanych przez nią funkcji. Dostęp do niej z wszystkich czterech stron sprzyja zarówno wspólnemu przygotowywaniu posiłków przez domowników, jak i biesiadowaniu z przyjaciółmi – dodaje Ewelina Dekordy.

W zależności od potrzeb domowników wyspa kuchenna równie dobrze może stać się strefą gotowania, zmywania lub przechowywania. Zwłaszcza ta ostatnia jest mile widziana, zważywszy na fakt, jak wiele miejsca do przechowywania potrzebujemy, by pomieścić wszystkie zapasy i kuchenne akcesoria. Użyteczne jest wyposażenie wyspy w szuflady lub półki, które umożliwiają przechowywanie zastawy stołowej, garnków i wszelkiego rodzaju akcesoriów kuchennych – potwierdza Sabina Pigan, szef projektu meble w firmie Classen.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ