Styl wyspy kuchennej bez problemu można dobrać nie tylko do własnych gustów, ale także aranżacji salonu. Fot. IKEA

Styl wyspy kuchennej bez problemu można dobrać nie tylko do własnych gustów, ale także aranżacji salonu. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 17 sty 2019 11:34 (aktualizacja: 21 sty 2019 10:21)

Kuchnie otwarte na salon - co proponują projektanci?

Wyspa kuchenna już dawno przestała się kojarzyć wyłącznie ze stołem roboczym, zapewniającym dodatkowe miejsce do pracy. Równie często wykorzystywana jest jako całkiem wygodne miejsce do spożywania posiłków. Zresztą projektanci nie ustają w dodawaniu kolejnych funkcji, przypisując np. wyspie charakter „roboczy” od strony kuchennej, a „wypoczynkowy” od strony salonu. Dla poszukiwaczy „nowych wrażeń” aranżacyjnych ława zintegrowana z wyspą może stanowić ciekawą alternatywę dla krzeseł, które zazwyczaj ustawiamy przy wyspie od strony salonowej – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka spółki meblowej Kam.

Nie należy zapominać, że nawet nieduża wyspa będzie dominującym elementem wnętrza, dlatego wymaga atrakcyjnej oprawy. Nowoczesny charakter zapewnia nie tylko niestandardowa forma mebla, ale też jego wykończenie w postaci jakościowych materiałów i modnych dekorów. Zresztą wyspa kuchenna widoczna z salonu musi być nie tylko piękna, ale zaprojektowana z niezwykłą starannością i perfekcyjnie wykonana. Tu liczą się najdrobniejsze detale.

Niezależnie od tego, czy otwarta kuchnia zostanie zaaranżowana na jedną ścianę, czy mamy miejsce na bardziej reprezentacyjną zabudowę z efektowną wyspą, nie możemy pozwolić sobie na żadne kompromisy w estetyce i jakości wykonania mebli – przypomina Sylwia Kowalska-Mikutel.

Półwysep kuchenny

Półwysep to kolejny modny i funkcjonalny sposób na wydzielenie granicy między kuchnią a salonem. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają wykonać mały lub większy półwysep, w zależności od dostępnej powierzchni i potrzeb użytkowników – mówi Arkadiusz Kuczmaszewski.

Zwykle pełni rolę zamiennika klasycznego stołu, z którego niekiedy, z powodu ograniczeń metrażowych, musimy zrezygnować, ale też oferuje cenną przestrzeń roboczą. Przy półwyspie pełniącym funkcję stołu równie dobrze można zjeść szybkie śniadanie na stojąco, jak i obiad, siedząc na krzesłach odpowiednio dobranych do wysokości blatu.

Zwykle od strony kuchni półwysep ma charakter użytkowy – można go zaaranżować na wygodną zabudowę meblową, zaś od strony salonu pełni funkcję ozdobną. Wzbogacając jego funkcjonalność, można go wyposażyć w otwarte półki czy witryny szklane, za którymi wyeksponujemy dekoracyjną zastawę, lub wykończyć gładkimi frontami. W nowoczesnym wydaniu półwysep kuchenny nie musi ograniczać się do prostej bryły „przyklejonej” do ściany – również w przypadku tego mebla można pozwolić sobie na bardziej atrakcyjną formę.

Kącik jadalny zaaranżowany na półwyspie kuchennym jest integralną częścią zabudowy kuchennej i swoistym łącznikiem pomiędzy kuchnią i częścią dzienną, dlatego należy zadbać o spójną stylistykę całego wnętrza. Z tego względu najlepiej zdecydować się na powtórzenie na półwyspie tych samych dekorów lub koloru przewodniego jak w pozostałej części zabudowy kuchennej, aby całość ze sobą harmonizowała.  

Stół jadalniany z krzesłami

Stół ustawiony na granicy otwartej kuchni i pokoju dziennego to obecnie bardzo popularne rozwiązanie aranżacyjne. Jak żaden inny mebel, potrafi nadać wyjątkowy charakter wnętrzu. Ograniczeniem w tym przypadku może być jedynie niewystarczający metraż. W przypadku braku tego ograniczenia możemy pokusić się o stworzenie namiastki klasycznej jadalni, miejsca, w którym nie tylko jemy posiłki, ale też urządzamy spotkania rodzinne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ