Kuchnie otwarte na salon - co proponują projektanci?
Bogactwo dostępnych w sklepach rozwiązań sprawia, że coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy klasycznego, jak i nowoczesnego stylu. Równie dobrze można zdecydować się na gotowy zestaw przeznaczony do aranżacji jadalni, jak i samemu skompletować wszystkie niezbędne meble. W pierwszym przypadku bez wysiłku uzyskamy efekt stylistycznej harmonii, choć w drugim, posiłkując się własnymi pomysłami, możemy wykreować bardziej oryginalne wnętrze.
[[Jeśli aranżacja pomieszczenia, w którym ma stanąć stół, jest utrzymana w stylu tradycyjnym, zdecydowanie lepiej będzie prezentował się stół z litego drewna. Jeśli stawiamy na nowoczesność we wnętrzu, to warto pomyśleć o jego kształcie – nierównym, asymetrycznym. O oryginalność możemy postarać się też, wybierając dodatkowe elementy, które wzbogacą jego konstrukcję]] – mówi Elżbieta Malita, projektantka i właścicielka manufaktury Malita Just Wood.
Ważnym dopełnieniem stołu są krzesła. Zwykle dobierane są modele o podobnej kolorystyce i linii, dzięki czemu powstaje kompletna, spójna aranżacja. Jeżeli jednak zdecydujemy się sami dobrać krzesła do stołu, mamy prawdziwe pole do projektowych popisów. Ciekawym pomysłem jest wybór krzeseł o różnych formach i podobnej kolorystyce. Równie dobrze można zdecydować się na krzesła z tej samej serii, ale o odmiennych barwach. Na pewno zdynamizuje to naszą aranżację. Wyższym stopniem aranżacyjnego wtajemniczenia będzie zestawienie przy jednym stole krzeseł o prostej formie z bogato zdobionymi lub lekkich i masywnych. W ten sposób „uciekniemy” przed banalnymi, oczywistymi połączeniami.
Bar kuchenny
Nadal popularnym sposobem na wizualne oddzielenie kuchni od salonu jest bar kuchenny. Blat baru jest umieszczony zazwyczaj wyżej niż standardowy blat roboczy, co pozwala nie tylko oddzielić część roboczą kuchni, ale dyskretnie ukryć kuchenny rozgardiasz. Od strony kuchni można zaprojektować w nim praktyczne szuflady lub szafki do przechowywania. Z kolei od strony salonowej zwykle ustawia się stołki lub hokery, na których można usiąść, by spożyć szybki posiłek lub wypić filiżankę kawy. To rozwiązanie, które szczególnie chętnie wybierają osoby nie stroniące od organizacji w domu spotkań towarzyskich. W takich sytuacjach w dwójnasób docenia się zalety baru kuchennego.
Zestaw wypoczynkowy
Dobrym pomysłem jest także ustawienie na granicy kuchni i salonu zestawu wypoczynkowego. Pokaźna sofa bądź rozłożysty narożnik skutecznie rozdzielą strefę kuchenną od przeznaczonej do relaksu. Jednocześnie zostanie zachowana między nim komunikacja, co jest ważne z punktu widzenia spotkań towarzyskich czy wspólnego gotowania. Rozwiązanie takie wpisuje się bowiem w trend kreujący kuchnię na centrum życia towarzyskiego lub rodzinnego domowników, a nie wyłącznie miejsce przygotowywania posiłków. W tym przypadku szczególne znaczenie ma zachowanie spójności stylistycznej między obydwiema strefami. Żadna z nich nie może przytłoczyć drugiej, ani też hołdować skrajnie różnej stylistyce. W innym przypadku aranżacja straci harmonijny charakter i będzie nosiła znamiona przypadkowości.
Otwarte szafki lub regały
Na granicy pomieszczeń można również ustawić ażurowe regały bądź otwarte półki o różnej wysokości. Mogą być one elementem zabudowy kuchennej lub oddzielnymi meblami. Ustawione na nich książki bądź bibeloty sprawią, że granica pomiędzy poszczególnymi strefami będzie bardzo płynna. Często w takim miejscu pojawiają się też rośliny tworzące modną zieloną ścianę, która wprowadza do wnętrza naturalne akcenty. Tego typu konstrukcje często mają charakter modułowy, dzięki czemu można je dowolnie rozbudowywać, dopasowując do potrzeb konkretnego wnętrza.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Następna »
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ