Fot. Montana Møbler

Fot. Montana Møbler

  • Autor: mg
  • 23 sty 2015 14:58 (aktualizacja: 27 sty 2015 08:47)

Kultowe krzesło "Panton One" obchodzi 60. urodziny

W tym roku krzesło "Panton One", jedna z ikon duńskiego wzornictwa, obchodzi 60. urodziny. W 2003 r. zostało ono reaktywowane przez firmę Montana Møbler.

Krzesło "Panton One" zostało zaprojektowane w 1955 r. przez Vernera Pantona, projektanta, który zasłynął z wprowadzania do aranżowanych wnętrz stylistyki pop i elementów futurystycznych. Charakterystyczną cechą jego stylu było odważne operowanie kolorami i formami. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt, krzesło "Panton One" (znane wcześniej pod nazwą "Tivoli Chair"), powstał z myślą o restauracji "Ogrody Tivoli" w Kopenhadze.

"Panton One" to lekkie, a przy tym trwałe krzesło, które może być stosowane na tarasie lub w ogrodzie. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość składowania jedno na drugim. Kolorowe siedzisko jest ręcznie tkane. Przygotowanie jednego modelu zajmuje profesjonalnemu tkaczowi do 2 godzin pracy. Do jego stworzenia potrzebuje on ok. 60-100 metrów poliuretanowego sznurka.

W 2003 r. krzesło "Panton One" zostało reaktywowane przez Joakima Lassena z firmy Montana Møbler. Obecnie dostępne jest w jej ofercie w 15 odcieniach.

 

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ