Wystawa Tango na 16 metrach kwadratowych w Galerii Zachęta. Fot. Marek Krzyżanek

Wystawa Tango na 16 metrach kwadratowych w Galerii Zachęta. Fot. Marek Krzyżanek

  • Autor: bm
  • 26 lip 2018 11:51 (aktualizacja: 31 lip 2018 07:08)

Małe mieszkanie to wyzwanie - czyli "Tango na 16 metrach kwadratowych"

Małe mieszkanie to prawdziwe wyzwanie dla osoby, która planuje je urządzić. Wybór odpowiednich mebli i ich ustawienie to czasem prawdziwa "akrobatyka" - właśnie o niej mówi wystawa "Tango na 16 metrach kwadratowych" w warszawskiej Zachęcie.

Wystawa dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu. Tytuł wystawy to odniesienie do słynnego polskiego filmu animowanego „Tango” i wykreowanej fabuły rozgrywającej się na przestrzeni 16 m2– tj. powierzchni jednego pokoju wg obowiązujących ówcześnie normatywów budowlanych w Polsce. W tamtej rzeczywistości, przy deficycie budowanych mieszkań i konieczności ich zasiedlania, często przez wielopokoleniowe rodziny – funkcjonalne umeblowanie i stworzenie minimalnych choćby warunków prywatności stanowiło nie lada wyzwanie dla architektów i projektantów.

Centralny punkt ekspozycji stanowi powiększona do imponujących rozmiarów meblościanka - na wzór słynnej meblościanki Kowalskich. Kultowy projekt małżeństwa Bogusławy i Czesława Kowalskich okazał się uniwersalnym rozwiązaniem, wielokrotnie później modyfikowanym (także przez innych projektantów) - na całe dziesięciolecia wypełniającym niewielkie wnętrza mieszkalne. Wystawa pokazuje w bardzo interesujący sposób pomysłowość w zagospodarowaniu przestrzeni mieszkalnych w warunkach materialnego i metrażowego deficytu.

Przy organizacji wystawy współpracował również Instytut Wzornictwa Przemysłowego – przekazując szereg materiałów dokumentujących działalność IWP w tym obszarze projektowania, jak również zdjęcia autentycznych mieszkań z wielkopłytowych osiedli mieszkaniowych lat 70-tych w Krakowie, Poznaniu i Lublinie.

Wystawę można oglądać do 14 października 2018.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ