Kuchnia z serii Senso. Fot. Black Red White

Kuchnia z serii Senso. Fot. Black Red White

  • Autor: bm
  • 17 paź 2018 09:30

Meble do małej kuchni - otwarte i zamknięte przestrzenie

Zabudowa małej kuchni wymaga wielu kompromisów i pomysłowych rozwiązań zarówno ze strony producenta mebli, jak i projektanta całej aranżacji. Za to efekt może być ciekawy i atrakcyjny, pomimo małego metrażu.

Nawet jeżeli użytkownik kuchni ma do dyspozycji tylko niewielką wnękę, projektant zabudowy nie musi ograniczać się do sztampowych rozwiązań. Monolityczną bryłę mebli można przełamać otwartymi, niesymetrycznie rozmieszczonymi półkami o zróżnicowanych kształtach, które wkomponują się w proste, powtarzalne moduły szafek. Tak urozmaicona forma zabudowy meblowej zaskoczy otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami, wprowadzając dynamikę i element zaskoczenia, a tym samym przełamie jednolity rytm architektoniczny wyznaczony przez proste linie frontów. Otwarte półki wkomponowane pomiędzy pełne fronty to również sposób na dodanie meblom lekkości – zbyt masywna zabudowa mogłaby przytłoczyć małe wnętrze. „W przypadku małych wnętrz mamy co prawda utrudnione zadanie, co nie oznacza wcale, że niewykonalne” - przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM, znanego producenta mebli kuchennych. „Chociaż priorytetem jest tutaj funkcjonalność i - pomimo ograniczeń metrażowych - maksymalna wygoda użytkowników, warto postawić na kreatywność. Zróżnicowana w formie zabudowa meblowa sprawi, że w przestrzeni kuchennej będzie się „więcej działo”, a to z kolei przyciągnie większą uwagę.”

Zaprojektowanie niedużej zabudowy kuchennej nie musi oznaczać pójścia na kompromis w kwestii designu. Nawet przy mocno ograniczonej ilości szafek i szuflad, warto postawić na efektowne dekory i wyraziste kolory. „Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz dają nam dużą swobodę, dzięki czemu możemy popuścić wodze fantazji i tworzyć niebanalne aranżacje. Warto zdecydować się na wyraziste dekory czy ciekawe, nawet kontrastowe połączenia kolorystyczne, bo to sprawdzony sposób na ożywienie zabudowy meblowej, nawet jeżeli ma ona bardzo standardową formę” - podpowiada projektantka.

W przypadku kuchni, których estetyka opiera się na łączeniu dwóch dekorów na frontach mebli, efekt końcowy zależy od kombinacji dekorów, jakie zostaną ze sobą zestawione. Niezależnie od wyrazistości uzyskanego w ten sposób kontrastu, dualne połączenia kolorystyczne zawsze przełamują monotonię zabudowy meblowej i wrażenie masywnego monolitu, zwłaszcza w przypadku całościennej zabudowy pod sam sufit. To zatem nie tylko idealny sposób na ożywienie aranżacji, ale również poprawę optyki wnętrza - dekory w postaci poziomych pasów w kontrastowej barwie optycznie powiększą kuchnię.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ