Włoska firma AltaModa oferuje meble z nutką humoru. Komoda - nie dość, że kolorowa, to jeszcze z kwiatowymi uchwytami. Fot. Archiwum

Włoska firma AltaModa oferuje meble z nutką humoru. Komoda - nie dość, że kolorowa, to jeszcze z kwiatowymi uchwytami. Fot. Archiwum

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

Meble do salonu - inspiracje z zagranicy

Obecnie zdaje się królować stylistyka otwarta na różnorodne inspiracje, dzięki którym zacierają się granice pomiędzy poszczególnymi wnętrzami. Zgodnie z tym trendem, meble kreują często odmienne oblicze salonu, który staje się po trosze biblioteką, laboratorium, czy nawet... kuchnią. Nie brakuje również odwołań stylistycznych do mebli sklepowych.

W segmencie mebli do salonu dominują przede wszystkim regały o wizualnie lekkiej konstrukcji, przestrzenne i „ażurowe”. W tym przypadku w grę wchodzi ogromna liczba półek, niekiedy tylko urozmaicona pojedynczymi szafkami. Wielu producentów oferuje także regały i meblościanki o wyłącznie „otwartej” konstrukcji. Ta mnogość regularnie usytuowanych półek, sprawia, że meble upodabniają się do modeli magazynowych, bibliotecznych bądź laboratoryjnych. Do tego wrażenia przyczynia się też prostota stylistyczna, wysokość od podłogi do sufitu oraz równomierne rozmieszczenie półek o podobnej wielkości. Najciekawsze są regały o licznych małych, drobnych półeczkach, przy jednocześnie okazałej wysokości. Często modele te są dwustronne, co z kolei otwiera nowe możliwości aranżacyjne. Niejednokrotnie tak wykreowane regały stanowią funkcjonalną i ciekawą stylistycznie ściankę, dzielącą wnętrze na dwie strefy. Zdarza się też, że wysoki regał o licznych, regularnych półkach jest częściowo wbudowany w ścianę. Czasami „udaje”... ogromny obraz za sprawą dekoracyjnych, solidnych, szerokich listew drewnianych, okalających całość niczym rama dzieła sztuki. Efekt geometrycznego porządku, harmonijnych układów oraz wielokrotności, spotęgowany jest także poprzez kreowanie regałów „bliźniaczych”, sytuowanych jeden obok drugiego, bądź też naprzeciw siebie.

W salonie bez koloru i połysku – ani rusz!

W przypadku tak minimalistycznej stylistyki, pozbawionej jakichkolwiek dekoracji, szczególne znaczenie ma kolorystyka oraz rodzaj zastosowanego materiału. Modne regały, szafki często prezentują się w intensywnych kolorach, takich jak czerwień, soczysta zieleń, pomarańczowy, głęboki fiolet, niebieski, łączonych z neutralną bielą lub czernią. Obok tego trendu wciąż „żywa” jest tendencja do kontrastowych zestawień kolorystycznych typu czerń-biel. Dużą rolę w wyeksponowaniu kolorów, zaakcentowaniu głębi barwy, odgrywa połysk. Wobec tego fronty szafek czy szuflad wykonane są często ze szkła lakierowanego. Niekiedy regały charakteryzują się frontami ze szkła transparentnego, ozdobionego motywami florystycznymi (zastosowanie dekoracyjnej folii). Ciekawe efekty przynosi zestawienie szkła lakierowanego z naturalnymi fornirami (dąb, orzech, zebrano, palisander, wenge) lub drewnem.

Firma Cappelini oferuje regał „Sistemi”, który cechują fronty przesuwane, co umożliwia częściowe przesłonięcie regału, według uznania. Tutaj zastosowano zarówno gładkie powierzchnie lakierowane, jak i o naturalnej, korkowej strukturze.

Jedną z firm, lansującą niecodzienny design, pełen barw i nieoczekiwanych form, jest włoska firma AltaModa. Trudno zaprzeczyć urokowi mebli, łączących stylistykę minimalistyczną i tradycyjną, nie pozbawionych nuty zabawy i kiczowatej niekiedy dekoracyjności. Do nowości firmy AltaModa, prezentowanych po raz pierwszy podczas tegorocznych targów „Isaloni” w Mediolanie, należą m.in. nieduże kwadratowe komody o czterech szufladach – każda w innym kolorze – ciemnoniebieski, czerwony, pomarańczowy i żółty. Blat oraz tradycyjne, toczone nóżki są czarne. Na tle barwnych frontów pysznią się ogromne uchwyty w kształcie kwiatów. W analogicznej stylistyce prezentuje się długa i niska komoda w kolorze białym. Całość uzupełnia czerwony stół o solidnych, toczonych nogach i blacie z lakierowanego na czerwono szkła.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ