Oskar Zięta. Fot. Archiwum

Oskar Zięta. Fot. Archiwum

  • Autor: mg
  • 04 gru 2017 10:40 (aktualizacja: 04 gru 2017 13:48)

Meble Oskara Zięty na wystawie dizajnu w Kielcach

Meble zaprojektowane przez Oskara Ziętę, jego innowacyjna technologia FiDU, a także sylwetka projektanta są tematem wystawy ”Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, która została otwarta 1 grudnia br. w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Celem wystawy „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” jest przedstawienie Oskara Zięty zarówno jako projektanta produktów, jak i twórcę innowacyjnej technologii, a także osoby, która łączy zdobytą w Polsce i za granicą wiedzę inżynieryjną z wrażliwością artysty. Na wystawie można poznać pełne spectrum jego działalności, przybliżające sylwetkę artysty, przedstawiające dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia, które pozwoliły na wzmocnienie wizerunku polskiego wzornictwa na świecie.

Przedstawiając estetyczną i praktyczną stronę dizajnu, autorzy wystawy pokazują, że Oskar Zięta jest innowatorem, czego przykładem jest opracowana przez niego technologia FiDU, która powstała na styku dizajnu ze sztuką i rzemiosłem. Dlatego szczegółowo została przedstawiona nie tylko sama technologia i możliwości jej aplikacji w przemyśle, ale także proces powstawania, prototypy (2D, 3D), nagrania z produkcji, zdjęcia z procesu projektowego. Z drugiej strony Oskar Zięta jawi się jako artysta i projektant, autor unikatowych przedmiotów. Nie należy przy tym zapominać, że autor słynnego stołka "Plopp" to również twórca obiektów wielkoskalowych umieszczanych w przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej (przykładem tego są choćby rzeźba „Nawa” we Wrocławiu czy instalacja rzeźbiarska „Wir” w Warszawie). Wystawa pokazuje także bardziej pragmatyczną stronę dizajnu poprzez prezentację zaprojektowanych przez Ziętę marek mebli modułowych "Pakiet" i "3+" w praktycznej, użytkowej formie, w zróżnicowanych aranżacjach.

Wystawa potrwa do 11 lutego 2018 roku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ