Fotel Layer zaprojektowany przez Fredrika Färga i Emmę Marga Blanche. Fot. Färg & Blanche

Fotel Layer zaprojektowany przez Fredrika Färga i Emmę Marga Blanche. Fot. Färg & Blanche

  • Autor: mg
  • 14 marz 2016 13:35 (aktualizacja: 15 marz 2016 08:51)

Meble skandynawskich designerów

Podczas paryskich targów „Maison & Objet” dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Rising Talents” („Wschodzące Talenty”). Podczas niej swoje prace zaprezentowali młodzi, utalentowani designerzy ze Skandynawii. Wśród ich projektów nie zabrakło oryginalnych mebli.

Uczestnicy wystawy zostali wybrani nieprzypadkowo. Wśród nich znaleźli się projektanci, których prace ucieleśniają nowe kierunki rozwoju współczesnego europejskiego wzornictwa.

W tym gronie pojawił się Duńczyk, Jonas Edvard, absolwent duńskiego Royal Academy of Fine Arts. Jego prace często wykorzystują naturalne materiały. W Paryżu zaprezentował on między innymi siedzisko o oryginalnym, organicznym kształcie, doskonale wpisujące się w proekologiczny design.

Z kolei Troels Flensted (absolwent Central Saint Martins w Londynie), który po studiach wrócił do rodzimej Danii i tam założył studio projektowe, znany jest z eksperymentalnych procesów produkcji. Jego prace, często o minimalistycznej formie, zwracają uwagę intrygującą kolorystyką. Flensted wykorzystuje materiały pochodzące z recyclingu. Podczas odlewania materiału na powierzchni masy plastycznej powstają pęcherzyki wypełnione powietrzem. Początkowo designer uznał to za błąd, ale szybko wpadł na pomysł wykorzystania tego niespodziewanego efektu. Powstałe otwory zaczął wypełniać kolorową masą. Właśnie przy zastosowaniu tej technologii powstały stoliki prezentowane na „Maison & Objet”.

Uwagę zwiedzających paryskie targi przykuwały także fotele szwedzkiego duetu projektowego – Fredrik Färg i Emma Marga Blanche ze sztokholmskiego studia Färg & Blanche, które współpracuje z uznanymi szwedzkimi markami meblowymi, takimi jak Gärsnäs, Zero i Design House Stockholm. Cechą charakterystyczną ich projektów jest ręcznie szyta tapicerka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ