Fot. Dekoria.pl

Fot. Dekoria.pl

  • Autor: bm
  • 05 paź 2017 10:09 (aktualizacja: 05 paź 2017 10:35)

Meble w szkocką kratę - ten wzór ma swoją historię!

Nieczęsto w sklepach meblowych widujemy sofy i fotele w szkocką kratę. A szkoda - bo przecież krata to nie chwilowy trend, ale ponadczasowy motyw z długą i ciekawą tradycją. W tym sezonie może okazać się hitem sprzedaży - tak "ubrane" meble dopasują się bowiem do wnętrz w różnych stylach.

Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i pewnym niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach.

Dawniej określony kolor tartanu wyrażał przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów. 

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrzarstwa. Popularność tartanów w aranżacji wnętrz zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach czy ścianach.

Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi, kurortowymi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ