• Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Meblowy folklor w modzie

Sprawdza się mądrość wygłoszona w drugim stuleciu naszej ery: „wszystko już było!”. Czasami warto sięgać po „stare” i pokazywać „na nowo”. W tym kontekście przestają dziwić zaadaptowane do aktualnych trendów interpretacje folkloru.

Folk coraz odważniej pojawia się nie tylko w meblach, jego obecność widać również w materiałach i akcesoriach meblowych. Firmy Vox i Szynaka-Meble stworzyły całe kolekcje zainspirowane folklorem.

Kolekcja „New Folk” została zaprojektowana dla marki Meble Vox przez Annę Stępkowską. Aktualnie mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem zainteresowania folklorem. Jest to spowodowane potrzebą ciągłości, próbą znalezienia równowagi pomiędzy dawnym rzemiosłem, a nowoczesnym projektowaniem – uzasadnia projektantka.

W nowoczesnej interpretacji

Ideą projektu „New Folk” było odwołanie do polskiego rzemiosła i sztuki ludowej. Tradycyjne elementy dekoracyjne, jak chociażby drewniane nóżki ustawione pod szerokim kątem, nawiązujące do mebli ludowych, zostały połączone z nowoczesnymi, geometrycznymi kształtami. Na frontach mebli pojawił się czarny, wykonany z metalu, motyw dekoracyjny przypominający kurpiowskie leluje, lub góralskie parzenice. Kolejnym folkowym akcentem (ale w nowej interpretacji) jest kolorowy łowicki pasiak, który zastąpił uchwyty. Meble w przeważającej większości wykonane są z nowoczesnego laminatu – korpus ciemniejszy w kolorze jesionu, front – jasny z wyraźnymi słojami w kolorze klonu. W komodach zastosowano przyciemniane szklane drzwi i półki dodające lekkości, system przyciskowego otwierania (push-open) oraz wewnętrzne oświetlenie. Nie chodziło nam o dosłowne kopiowanie tradycji, ale jej transformację.

W transparentnej kolorystyce

Folk prowokuje do mieszania stylów. Wyzwanie to podjęła firma Inoplex tworząc mebel, który jest połączeniem tradycji i nowoczesności. Jej propozycja to krzesło wykonane ze szkła akrylowego (pleksiglasu). Elementy łączące nogi z siedziskiem wykonane są ze stali nierdzewnej. Specyficzny kształt oparcia a także ornament kwiatowy stanowią o folkowym charakterze tego mebla. Krzesło jest transparentne, bezbarwne (występuje też w pięciu kolorach fluorescencyjnych: niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym). Możliwe jest również użycie innych kolorów niefluorescencyjnych, nieprzezroczystych, satynowanych jedno- i dwustronnie. Zastosowanie fluorescencyjnego szkła akrylowego daje bardzo ciekawy efekt wizualny świecącej krawędzi.

W formie ornamentu

Inspiracji folklorem trudno też nie zauważyć w proponowanych przez producentów komponentach. Firma Gamet posiada bogatą kolekcję gałek do mebli z motywami florystycznymi. Z kolei firma Lupus.eu wprowadziła na rynek fronty patynowane z ornamentem roślinnym. Efekt postarzania wzmocniony oryginalnym zdobieniem tworzy spójną całość, która wpisuje się w najnowsze trendy wzornicze, określane jako modern folk. Folklor wciąż inspiruje projektantów. To tylko kwestia czasu kiedy powstaną kolejne kolekcje mebli – folkowe reinterpretacje.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ