Too Good to Waste. Fot. Giovanni Nardi

Too Good to Waste. Fot. Giovanni Nardi

  • Autor: bm
  • 05 kwi 2017 14:23 (aktualizacja: 07 kwi 2017 08:25)

Milan Design Week 2017 - interaktywna instalacja z drewna

Wyjątkową konstrukcję wykonaną z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego dębu, klonu, wiśni i tulipanowca, można do 15 kwietnia oglądać na wystawie Material Immaterial podczas targów iSaloni w Mediolanie. Instalacja jest zaproszeniem do refleksji na temat odpowiedzialnego wykorzystania lasów.

Nazwa instalacji to „Too Good To Waste” (zbyt dobre, by je marnować). Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) z architekt Benedettą Tagliabue ze studia Miralles Tagliabue EMBT i firmą Benchmark. Konstrukcja została wykonana z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego dębu, klonu, wiśni i tulipanowca.

Na odważną drewnianą instalację składają się cztery odrębne, wyjątkowe elementy, owinięte wokół monumentalnych filarów wejścia do audytorium Aula Magna Uniwersytetu w Mediolanie. Zwiedzający mogą wchodzić w interakcję z instalacją, a przy tym dobrze się bawić. Dotykając, otwierając, popychając, ciągnąc i obracając poszczególne elementy, a także tworząc nowe konfiguracje, mogą odkrywać instalację w dosłownym sensie. Zmieniając formę za pomocą dotknięcia dłoni, poznają ukryte wewnątrz projektu niezwykłej urody meble, np. siedziska, stoliki i lustra.

Forma instalacji ukazuje transformację drewna liściastego od najbardziej surowej postaci po doskonałość gotowych mebli, podkreślając ich leśne pochodzenie.

Stworzyliśmy swoistą szkółkę z pionowych desek z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: tulipanowca, wiśni, czerwonego dębu i klonu – i wyczarowaliśmy z niej meble. Przekształciliśmy surowe drewno w obiekty użytkowe z wypolerowanym wykończeniem, które są owocem pracy meblarza” – powiedział Sean Sutcliffe, współzałożyciel firmy Benchmark.

Instalacja „Too Good To Waste” jest zaproszeniem do refleksji na temat odpowiedzialnego wykorzystania lasów, a także do odkrywania gatunków i asortymentu amerykańskiego drewna liściastego, rzadko spotykanego w europejskich domach i sklepach meblarskich.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ