Kolekcja Dekton Stonika. Fot. Cosetino

Kolekcja Dekton Stonika. Fot. Cosetino

  • Autor: Redakcja
  • 25 kwi 2019 08:41 (aktualizacja: 26 kwi 2019 12:00)

Mobilne meble z niezwykłego materiału. Co inspirowało projektanta?

Brazylijski projektant Arthur Athayde, postanowił stworzyć kolekcję mobilnych mebli z konglomeratu kwarcowego, odporną na uszkodzenia i plamy. Sygnowane przez niego projekty outdoorowych mebli wkrótce trafią do sprzedaży.

Nam opowiedział o początkach swojej przygody z projektowaniem oraz źródłach, z których czerpie inspiracje.

Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie projektowaniem?

Zaczynałem jako projektant wnętrz i z powodzeniem zajmowałem się tą dziedziną przez 8 lat. Aranżowanie zawsze było moją pasją, ale nie ukrywam, że to nowe wyzwania stanowią dla mnie największą motywację do ciągłego rozwoju. Wierzę, że każde dzieło, nieważne czy jest to obraz, czy projekt architektoniczny, zawiera w sobie esencję osoby, która je tworzyła. To właśnie czyni moje projekty wyjątkowymi i unikalnymi. W swych pracach staram się pokazać moje osobiste wartości oraz to, kim jestem jako projektant. Często posługuję się prostymi i czystymi liniami, które sprawiają, że wnętrza i obiekty, które tworzę sprawiają wrażenie przestrzennych i otwartych. (...)

Co jest dla Ciebie największą inspiracją?

Nieustannie staram się łączyć ze sobą sztukę i wzornictwo. Te dwa światy coraz bardziej się przenikają, choć rozumiem, że projektowanie przedmiotów użytkowych jest zdecydowanie częściej definiowane poprzez ich docelowe zastosowanie, niż przez sam przedmiot i jego walory estetyczne. Jest to w dużej mierze ukształtowane przez kontekst, w którym przedmiot jest prezentowany. Zupełnie inny będzie jego odbiór, jeśli będzie np. wyposażeniem muzeum, a inny – jeśli w tymże muzeum zostanie przedstawiony na wystawie. Projektując, staram się myśleć w prosty sposób, aby tworzyć przedmioty o jasnym przekazie, praktyczne i funkcjonalne. Co ważne, bycie projektantem jest dla mnie równoznaczne z zaangażowaniem w proces twórczy od początku do końca.

Inspiracje pojawiają się w różnych momentach. Myślenie poza schematami pomaga mi odnaleźć nowe pomysły absolutnie wszędzie – począwszy od street artu, poprzez niezwykłe krajobrazy, na plakatach czy grafice skończywszy. Nie ukrywam, że pomaga mi także internet. Jeśli coś naprawdę mi się podoba, najprawdopodobniej wpłynie to w pewien sposób na mój kolejny projekt, a kiedy on zostanie zrealizowany, być może stanie się inspiracją dla innego projektanta.

Czym charakteryzuje się kolekcja Normand by Dekton? Co chciałeś nią wyrazić?

Wzornictwo użytkowe rozwija się i ewoluuje z roku na rok, prezentując aspekty funkcjonalne w formie sztuki. Nieistotne czy mówimy o aspektach dekoracyjnych, wizualnych, czy modowych – esencja wzornictwa użytkowego zawsze pozostaje ta sama – nadanie właściwości funkcjonalnych przedmiotom, które będą wykorzystywane w konkretny i namacalny sposób. Główną ideą, stojącą za stworzeniem kolekcji Normand by Dekton, było założenie wykorzystania tych mebli w różnych sytuacjach, pokazanie ich wszechstronności i mobilności; zarówno we wnętrzach jak i na tarasach, czy w ogrodach. Jest to kolekcja idealna dla osób w ruchu, które cenią sobie prostotę i mobilność.

Tworząc kolekcję starałem się grupować właściwości poszczególnych elementów, minimalizując potrzebę zaopatrywania domu w meble pełniące tę samą funkcję. Chciałem stworzyć system, który sprawdzi się w codziennym życiu wszystkich lubiących spędzać dużo czasu na zewnątrz, ceniących sobie elegancję i spójne wzornictwo we wszystkich przestrzeniach i o każdej porze roku. Cała kolekcja tworzy modułową grupę, która z pewnością pomoże zorganizować najbliższe otoczenie, dopasowując się funkcją do indywidualnych potrzeb użytkowników.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ