Na zdjęciu: tkanina firmy Dekoma. Fot. Dekoma

Na zdjęciu: tkanina firmy Dekoma. Fot. Dekoma

  • Autor: mg
  • 13 cze 2017 20:58 (aktualizacja: 19 cze 2017 13:29)

Nietypowe wykorzystanie tkanin w przestrzeni publicznej

370 metrów tkaniny zostanie wykorzystanych w ramach instalacji artystycznej, która pojawi się na Malta Festival 16-25 czerwca br. w Poznaniu. Generator Malta został zaprojektowany przez Jolę Starzak i Dawida Strębickiego z Atelier Starzak Strebicki, którzy w swej realizacji użyli tkanin dostarczonych przez markę Dekoma.

Wajnert Meble współpracuje ze znaną blogerką wnętrzarską!

Sercem Malta Festival, poza spektaklami, od kilku lat jest Generator Malta. Tu odbywają się panele dyskusyjne, seanse i kreatywne warsztaty. Otwarte miejsce spotkań sprzyjać ma nie tylko dialogowi i teatralnym prezentacjom, ale również relaksowi i popołudniowym spotkaniom z przyjaciółmi. 

Celem projektu zagospodarowania przestrzeni Placu Wolności dla Festivalu Malta jest zmiana monumentalnej skali placu na skalę ludzką. Plac Wolności zarówno latem, jak i zimą zazwyczaj pozostaje pusty, a betonowa nawierzchnia i brak zieleni nie sprzyjają pojawianiu się tam spontanicznych działań mieszkańców miasta. W ramach Generatora Malta, inicjatywy nawiązującej do tradycji teatru ulicznego, plac zmienia się w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Dzięki podziałowi dużego obszaru placu (ponad 3.000 m2) na mniejsze rejony i zaprojektowaniu miejsc dla konkretnych aktywności zyskuje on oblicze przestrzeni przyjaznej dla wszystkich. Przygotowane różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki) oraz konstrukcje layherowe z tkaninami i zielenią wyznaczają konkretne strefy: do relaksu, dla dzieci, tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz warsztatową. W efekcie Plac Wolności przeobraża się w prototyp przyjaznego człowiekowi wnętrza urbanistycznego – mówi Jola Starzak, współautorka instalacji w Generatorze Malta.

Labirynt stworzony z tkanin jest przykładem niecodziennego użycia tekstyliów w architekturze  przestrzeni publicznych.

Tkaniny nie tylko w Polsce są postrzegane jako materiał używany głównie do tapicerowania i klasycznych dekoracji okiennych. Staramy się to zmienić, ponieważ wiemy, że materiały tekstylne mogą być również artystycznymi instalacjami. Mogą służyć sztuce również poprzez swoje właściwości akustyczne – można oklejać nimi zarówno ściany, jak i sufity. Pracujemy przy wielu fascynujących projektach. Ostatnio ozdabialiśmy nagradzany hotel Szuflandia w Wiśle, jedną z naszych realizacji jest również warszawski Teatr Roma – mówi Filip Kuchareczko z Dekomy.

Dekoma jest jednym z największych dystrybutorów tkanin dekoracyjnych, obiciowych i pasmanterii w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest także edytorem - współpracuje z projektantami tkanin i producentami, współtworząc kolekcje inspirowane światowymi trendami. Wspiera młodych projektantów na początku ich drogi zawodowej  - można obserwować to każdego roku na wystawach dyplomowych poznańskich uczelni. Firma współpracuje ze studentami poprzez szkolenia i udział w różnego rodzaju projektach, m.in.: z Uniwersytetem Artystycznym i School od Form w Poznaniu, a także politechniką w Bratysławie.

W tym roku Dekoma jest partnerem Malta Festival Poznań i w ramach twórczej współpracy przekazuje swoje tkaniny strefie Generatora Malta. Są one jedną z najważniejszych części konstrukcji layherowych -  specjalnie przystosowane do outdooru stanowią ponad 370 metrów tkaniny - delikatnej organzy tworzącej architekturę placu. Stanowią też ważny element aranżacji strefy Wolno Dzieciom i strefy warsztatowej. Z tkanin Dekomy powstał najważniejszy festiwalowy gadżet - prosta w formie i bardzo funkcjonalna torba - plecak.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ