Multiply - budowla z tulipanowca. Fot. AHEC

Multiply - budowla z tulipanowca. Fot. AHEC

  • Autor: bm
  • 21 wrz 2018 08:59 (aktualizacja: 25 wrz 2018 09:20)

Niezwykły obiekt z amerykańskiego drewna - na festiwalu designu w Londynie

Multiply to 9-metrowy pawilon, w całości wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą Arup.

MultiPly jest jednym z projektów wiodących na Londyńskim Festiwalu Designu. Składa się
z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT), po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.

MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. Jako rozwiązanie oferuje połączenie systemu modułowego z materiałem konstrukcyjnym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. „Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych” – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel studia Waugh Thistleton, które od dziesięcioleci realizuje projekty z materiałów drewnianych.

17-modułowa konstrukcja została dostarczona na miejsce w częściach, w płaskich paczkach, jak meble gotowe do złożenia, a następnie bez problemu zmontowana w niecały tydzień. Moduł umieszczony na szczycie wykończony został od wewnątrz termicznie modyfikowanym tulipanowcem. To pierwszy tego typu obiekt, w którym drewno modyfikowane termicznie (TMT) zostało użyte
w charakterze warstwy ochronnej dla paneli CLT. Modułowość konstrukcji umożliwia demontaż pawilonu i ponowne jego złożenie w innym miejscu po zakończeniu Festiwalu w Londynie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ