Nipa Doshi, współzałożycielka studia Doshi Levien, na Arena Design. Fot. Mariusz Golak

Nipa Doshi, współzałożycielka studia Doshi Levien, na Arena Design. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 20 marz 2017 09:29 (aktualizacja: 20 marz 2017 13:51)

Nipa Doshi: Macie tu świetnych specjalistów

Podczas pobytu w Poznaniu Nipa Doshi, "połówka" hindusko-szkockiego duetu projektowego Doshi & Levien, spotkała się z miłośnikami designu. W trakcie rozmowy przyznała, że wiele z mebli ich autorstwa powstało właśnie w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła wystawa wybranych prac studia Doshi & Levien.

Gościem specjalnym pierwszego dnia "Areny Design" była Nipa Doshi, współzałożycielka studia Doshi Levien, która wygłosiła wykład pod tytułem "At home in the world". Przez cały czas trwania imprezy można było też obejrzeć wybrane projekty autorstwa dwojga pracujących w Londynie designerów.

W latach 90. znalazłam się w Londynie. Śledziłam wówczas prace Jaspera Morrisona, który miał niewielkie studio i zatrudniał dwie osoby. Bardzo chciałam z nim pracować. Jasper Morrison stwierdził jednak, że powinnam nadal się szkolić. I tak, w Royal College of Art, poznałam Jonathana - mówiła Nipa Doschi o początkach studia Doshi Levien.

Duet łączy w swoich projektach elementy kilku światów. Nipa przemyca w nich swoje pochodzenie i wrażliwość na sztuki wizualne. Podejście do projektowania Jonathana wyrasta z połączenia precyzji, zmysłowości i wyczucia materiałów. Uzupełniamy się w pracy. Ja nigdy nie mogę usiedzieć w miejscu. Zaczynam od rysowania, z kolei Jonathan od razu zabiera się do rzeźbienia i makiet. Bywa, że wystarczą nam 2 minuty wspólnej rozmowy, by uchwycić ducha projektu - opowiadała projektantka.

Co ciekawe, jak zdradziła Nipa Doshi, wiele ich mebli powstało właśnie w Polsce. Macie tu świetnych specjalistów, którzy potrafią zrealizować wizję projektantów. Specjalistą od znajdowania takich firm jest właśnie Jonathan. Tu, blisko Poznania, powstało wiele naszych mebli - mówiła Nipa Doschi. 

Doshi Levien jest międzynarodowym studiem projektowym, którego założycielami są Nipa Doshi oraz Jonathan Levien. Jego siedziba mieści się w Londynie. Projektanci współpracują ze sobą już ponad 10 lat. Nipa dorastała w Indiach i studiowała projektowanie w National Institute of Design. Z kolei Jonathan specjalizował się w meblarstwie. Poznali się w Royal College of Art. 

Studio Doshi Levien projektowało już dla takich marek, jak Moroso, Kvadrat, B&B Italia, Cappellini, Camper oraz Swarovski.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ