Regał Mio firmy Vox (projekt: Joanna Leciejewska) wykorzystuje drabinki, w których można umieścić mobilne moduły o różnych wielkościach. Fot. Vox

Regał Mio firmy Vox (projekt: Joanna Leciejewska) wykorzystuje drabinki, w których można umieścić mobilne moduły o różnych wielkościach. Fot. Vox

  • Autor: mg
  • 15 gru 2017 09:27 (aktualizacja: 21 gru 2017 11:36)

Nowoczesne regały - jak oryginalnie zaaranżować pokój dzienny

Regały dawno już przestały kojarzyć się z dość ciężkimi wizualnie meblami, zabudowującymi całą ścianę salonu. Obecnie dostępne na rynku wersje mają znacznie lżejsze bryły, a niekiedy też bardzo oryginalne kształty. Dzięki temu stają się nie tylko funkcjonalnym, ale i niezwykle dekoracyjnym meblem, przeznaczonym do aranżacji salonu.

Nowoczesne regały nie muszą być tylko meblem użytkowym, przeznaczonym do przechowywania książek, bibelotów lub drobnych przedmiotów, które zawsze warto mieć pod ręką. Wiele z nich staje się prawdziwą ozdobą salonu, która nadaje charakter wnętrzu i przyciąga wzrok odwiedzających gości. Wystarczy choćby wspomnieć o jednej z meblarskich ikon – regale „Bookworm”, zaprojektowanym przez Rona Arada dla firmy Kartell, który zdaje się niemalże „wić” po ścianie. Nie jest odosobnionym przypadkiem, gdy za projektowanie regałów biorą się znani designerzy. Pokazuje to, że – wbrew pozorom – tego typu meble są niezwykle wdzięczne do projektowych popisów.

W ostatnim czasie regały przeszły wyraźną metamorfozę. Niegdyś szczelnie zabudowywały całą ścianę i były od góry do dołu wypełnione książkami bądź dekoracyjnymi drobiazgami. Jednak z biegiem czasu w miejsce dość ciężkich brył pojawiły się lekkie, często ażurowe konstrukcje, które nie przytłaczają pomieszczeń, lecz stanowią ich dopełnienie. Tego typu meble doskonale wpisują się w minimalizm, do którego coraz bardziej przekonują się Polacy. Efekt „oszczędnie” umeblowanego wnętrza zakłada rezygnację z przesadnej dekoracyjności. Ozdobą staje się sam mebel za sprawą oryginalnego kształtu. Przeglądając dostępne na rynku oferty, zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych, wyraźnie widać, że w wielu przypadkach nowoczesne regały przypominają wręcz rozrzeźbione instalacje awangardowych artystów.

W meblarstwie coraz bardziej zauważalny jest trend polegający na personalizacji kolekcji. Doskonale w jego założenia wpisują się regały modułowe. Tego typu konstrukcje stają się sposobem na ciasne, nieustawne wnętrza, które wymagają zindywidualizowanych rozwiązań. Regały modułowe równie dobrze można wpisać w przestrzeń niewielkich mieszkań, jak i wnętrz o znacznym metrażu, w których pojawia się jeszcze więcej możliwości kreowania własnych układów półek i szafek. Mogą one przyjmować postać „otwartego” mebla, wówczas pełnią na przykład rolę atrakcyjnej wizualnie ścianki działowej, jak też być częściowo zabudowane zamykanymi szafkami lub wysuwanymi pojemnikami. Niekiedy projektanci wprowadzają różnokolorowe fronty, które dynamizują i urozmaicają wygląd mebla. W rozbudowanej wersji mogą też pełnić funkcję ścianki telewizyjnej, stając się tym samym nie tylko dekoracyjnym, ale także praktycznym meblem, który umożliwia estetyczne wkomponowanie sprzętu RTV.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ