Fot. Materiały prasowe - Martin Nielaba

Fot. Materiały prasowe - Martin Nielaba

  • Autor: mg
  • 21 sty 2017 14:01 (aktualizacja: 22 sty 2017 10:00)

Nowy projekt Martina Nielaby

Pod hasłem Art Form Nielaba znany artysta, Martin Nielaba, reaktywuje swój projekt, które rozpoczął jeszcze w 1990 roku w Szwajcarii. Dzięki innowacyjnemu, wynalezionemu przez siebie materiałowi przywraca do życia stare, zużyte meble, tworząc z nich unikatowe dzieła sztuki, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcji użytkowych.

Martin Nielaba urodził się w Warszawie w 1963 roku. Większą część swojego życia spędził w Niemczech, Szwajcarii i we Francji, a od 2011 roku ponownie mieszka w Polsce.

Na początku lat 90. XX wieku Martin Nielaba opracował formułę nowatorskiej żywicznej powłoki lakierowej i metodę jej nakładania. Początkowo nowy materiał wykorzystywał w oryginalnej technice malarskiej, pokrywając nim swoje obrazy. Obecnie powłokę wykorzystuje również do wykańczania powierzchni przedmiotów użytkowych, między innymi starych mebli, dzięki czemu malarstwo łączy się z modnym obecnie upcyclingiem.

Na każdym z obiektów z cyklu Art Form Nielaba artysta stworzył swój obraz olejny, który następnie pokrył paroma warstwami wynalezionej przez siebie żywicznej powłoki lakierowej. Powłoka ta jest odporna na promieniowanie UV, jak i warunki atmosferyczne. Cały proces wykonywany jest ręcznie i trwa wiele tygodni. Każdy z obiektów to pojedynczy egzemplarz, sygnowany przez artystę, który może być jednocześnie w pełni funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza. 

Wynalazek Nielaby jest odpowiedzią na problemy związane z obróbką różnego rodzaju materiałów. Umożliwia zabezpieczenie ich przed korozją, pochłanianiem wody i promieniowaniem światła, a równocześnie pozwala uzyskać idealnie gładkie, błyszczące i w pełni odporne na warunki atmosferyczne powierzchnie. Mieszanina Nielaby służy do lakierowania, impregnacji, klejenia, konserwacji i łączenia różnego rodzaju materiałów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ