Dobry Tydzień Projektanta 2017

Dobry Tydzień Projektanta 2017

  • Autor: bm
  • 20 wrz 2017 13:59

Od projektu do produkcji - czyli Dobry Tydzień Projektanta

Zakończyła się 6. edycja warsztatów „Dobry Tydzień Projektanta”. Do udziału w niej zaproszono sześciu laureatów 10. edycji konkursu „Wizja Wypoczynku” oraz trzech producentów z regionu: Kler, Meble Jonczyk oraz Sit-Sit. Warsztaty dla młodych projektantów odbyły się w Dobrotece w Dobrodzieniu.

Celem warsztatów było umożliwienie młodym projektantom przedstawienia własnych wizji mebli oraz ich zrealizowanie w warsztatach produkcyjnych.  Powstałe prototypy meblowe mają szansę
na wdrożenie do oferty handlowej marki DO_M.

Pierwszego dnia projektanci zwiedzając Dobrotekę, na podstawie eksponowanych tam mebli, zapoznali się z lokalnym rzemiosłem i czerpali inspiracje do dalszej pracy. Utworzone trzy grupy projektowe przez siedem dni pracowały nad stworzeniem mebli w stylistyce skandynawskiej. Następnie uczestnicy warsztatów udali się z wizytą do zakładów produkcyjnych partnerów, gdzie zapoznali się ze stosowanymi w nich rozwiązaniami technologicznymi. W trakcie wizyty mieli możliwość przyjrzeć się całemu procesowi produkcyjnemu, poznać stosowane w zakładzie materiały. W tym dniu zespoły rozpoczęły projektowanie swoich mebli. Tworzenie wizji trwało do 4 września, kiedy w Audytorium Dobroteki miała miejsce prezentacja projektów, uczestnicy warsztatów przedstawili efekty swojej dotychczasowej pracy. Wybrane zostały projekty do realizacji.

5 września rozpoczęły się prace nad prototypami. Projektanci towarzyszyli wykonawcom, aktywnie uczestnicząc i nadzorując powstawanie nowych mebli. Wszystkie działania były bardzo intensywne, gdyż już 8 września w Dobrotece odbyła się otwarta wystawa projektów i prototypów mebli.

Zespół Agnieszka Kowal i Wioletta Szymczyk w zakładzie Meble Kler Piotr Kler opracowywały wzorniczo nową kanapę 3-osobową, zawierającą w sobie funkcje spania codziennego. Innowacyjnie rozwiązały możliwość regulowania oparcia umożliwiającego korzystanie z mebla zarówno osobom
o wysokim jak i niskim wzroście.

W zakładzie Meble Jonczyk nad meblem skrzyniowym pracowały Małgorzata Płoskońska
i Dagmara Pająk. Współpraca ta zaowocowała realizacją komody i lampy, które mogą tworzyć jeden mebel, ale mogą również funkcjonować jako niezależne moduły.

Sit Sit we współpracy z projektantkami Pauliną Sobczyk i Agnieszką Pluszczewicz opracowało trzy rozwiązania miękkich siedzisk. Zrealizowano pufy pełniące funkcje stołka a także mobilne legowisko pozwalające z 13-metrowego węża kształtować fantazyjne formy.

Wszystkie powstałe podczas warsztatów meble zostaną poddane ocenie jury konkursowego w składzie: arch. Romuald Loegler, arch. Ewa Kuryłowicz, Ewa Gołębiowska, arch. Witold Szymanik, Piotr Kler, Magdalena Kiełkiewicz, Katarzyna Pełka - Bura. Decyzję jury poznamy w listopadzie br.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ