Ultraleggera to nowy projekt zieta.prozessdesign.Całość wykonana jest w technologii FiDU, a pojedyncze krzesło waży mniej niż 1600 g. Fot. zieta.prozessdesign

Ultraleggera to nowy projekt zieta.prozessdesign.Całość wykonana jest w technologii FiDU, a pojedyncze krzesło waży mniej niż 1600 g. Fot. zieta.prozessdesign

  • 29 sty 2020 19:29 (aktualizacja: 29 sty 2020 19:30)

Oskar Zięta: wprowadzamy do produkcji najlżejsze krzesło na świecie

Z Oskarem Ziętą, architektem, designerem, artystą i innowatorem rozmawiamy o planach na 2020 rok, rosnącej roli gospodarki obiegu zamkniętego w designie i problemach, z jakimi boryka się przestrzeń publiczna polskich miast. Oskar Zięta będzie prelegentem 4 Design Days 2020 (www.4dd.pl).

Jakie ma Pan plany na rok 2020? Co się będzie działo w zieta.prozessdesign?

Naszym marzeniem było otworzyć firmę inżynieryjno-artystyczno-designerską - na szczęście udało się i w związku z tym działamy obecnie na naprawdę wielu frontach. To specyficzna działalność – można powiedzieć, że jesteśmy bardzo technicznymi artystami lub też uzdolnionymi artystycznie inżynierami. Prowadzimy wciąż wiele badań nad naszą autorską technologią FIDU, którą aplikujemy do wielu nowych realizacji z zakresu sztuki, designu i inżynierii. W tych trzech obszarach mamy różne, mniej i bardziej odległe, cele. O tych badawczych wolałbym na razie nie mówić, ponieważ to projekty, które kończą się dopiero za kilka lat, są więc bardzo długodystansowe, ale na pewno rewolucyjne.

W zakresie architektury, sztuki i designu cały czas aktywnie się wystawiamy: kolejny raz będzie nas można znaleźć w Mediolanie na Salone del Mobile. To prawie pewne, że pojawimy się także na wystawie w ramach ICFF w Nowym Jorku, gdzie postawimy nasze rzeźby na Times Square.  Projekt Nawa zdobył nagrodę German Design Award w sektorze projektów urbanistycznych - czeka nas zatem jej odbiór w trakcie targów Ambiente we Frankfurcie. Ponadto wdrażamy kilka nowych projektów – różnych marzeń, które systematycznie urzeczywistniamy. Nasze ostatnie dziecko - Ultraleggera, czyli najlżejsze krzesło na świecie, właśnie jest wprowadzane do produkcji. Kolejną nowością jest to, że wszystkie nasze obiekty lustrzane otrzymają nową funkcję i będą mogły odtąd służyć jako elementy grzewcze.

Podobno planuje Pan także wydanie książki…

Tak, na początku kwietnia 2020 roku, jeszcze przed targami w Mediolanie i wydarzeniem w Nowym Jorku, szykujemy się do wydania książki, podsumowującej naszą dotychczasową twórczość. Dlatego też pracujemy nad nowymi tekstami i sesjami zdjęciowymi naszych projektów. Powstanie książki zbiega się w czasie z dziesięcioleciem pracowni, które celebrujemy akurat w tym roku.

Wiele się teraz mówi o meblach produkowanych świadomie, o rosnącej roli gospodarki obiegu zamkniętego w ich produkcji i w designie. Jak ważny to dla Pana temat? W jaki sposób technologia FIDU wpisuje się w ten nurt?

Nasze produkty są wykonane w technologii monomateriałowej i staramy się, aby wszystkie dodatki również były wykonane z tego samego materiału, żeby po wyeksploatowaniu, można je było bez problemu poddać recyklingowi. Nasze projekty są w tym sensie unikatowe – kupują je prosumenci, którzy mają więcej doświadczenia - zwykle nie jest to ich pierwszy stół ani krzesło. To rzeczy, które z racji swojej trwałości śmiało można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tworzymy rzeczy solidne, wytrzymałe, z „inteligentnego” materiału, który ma szansę być powtórnie użyty, bo zużyte i przetworzone aluminium, miedź czy stal, wracają do życia, jako nowy metal. Co więcej, od tego roku będziemy także w procesie produkcji wykorzystywać panele fotowoltaiczne do pozyskiwania energii. Również nasze opakowania to, od zawsze, ekologiczny karton, bez dodatku plastików. Z pojęciem zrównoważonego rozwoju zetknąłem się z resztą po raz pierwszy już trakcie mojego pobytu w Szwajcarii w latach 90. – tam był to już wtedy bardzo ważny temat. W porównaniu z resztą Europy, ciągle mamy dobrych 20 lat edukacji ekologicznej do nadrobienia.

Wkrótce ma stanąć Pana następna rzeźba – kolejny wkład zieta.prozessdesign w budowanie lepszej jakości przestrzeni publicznej. Co Pana zdaniem trzeba zrobić, aby polska przestrzeń publiczna była lepsza i kto powinien o tym decydować?

Odpowiednie podejście do rozwoju miast jest, moim zdaniem, bardzo istotne, a w naszym kraju nieraz jest ono wręcz niepoważne. Uważam, że nasze miasta rozwijają się pod dyktando dewelopera i ego architekta, a znacznie mniej z myślą o własnej przyszłości. Podam najprostszy przykład – jeśli miasta nie są w stanie poradzić sobie ze smogiem, co jest w dzisiejszym świecie po prostu nieakceptowalne i skandaliczne, a nie jest to przecież problem, który powinien je przerastać, to nie ma co wspominać o rozwoju nowej mobilności, sensorowaniu danych obszarów miast, podglądaniu aktywnego rozwoju, przepływu ludzi, monitowaniu jakości powietrza czy inwestycjach w sieci elektryczne. To powinno się dziać już dzisiaj, w tej chwili, a takie działania są niedofinansowane, bo miasta notorycznie kierują się polityką rozwiązywania najbardziej palących problemów, zamiast wyprzedzać potrzeby.

Wydaje mi się, choć zabrzmi to radykalnie, że w takiej sytuacji lepszą polityką byłoby niewydawanie kolejnych pozwoleń na budowę, ponieważ niemądre, nieprzemyślane pozwolenie może spowodować, że niektórych ruchów rozwojowych nie będziemy już w stanie poczynić. Fakt ten jest niejednokrotnie wykorzystywany przez grupy deweloperów, którzy wraz ze swoimi architektami, wykorzystując dodatkowo dobre kontakty z miastem, poświęcają każdy metr powierzchni, aby maksymalizować swoją sprzedaż. Wpływa to chociażby na zabudowywanie korytarzy przewietrzających, czego efekt bywa tragiczny.

Nie tworzy się także w miastach mocnych i wpływowych jednostek urbanistycznych. Przyjęło się, że to architekt jest osobą o dużym szacunku społecznym, a urbanista bywa do tego stopnia anonimowy, że wielu mieszkańców miasta nawet nie wie, czym się taka osoba zajmuje. A to właśnie miasto i kierunek jego rozwoju oraz mądry plan zagospodarowania przestrzennego powinny być celem zdecydowanie nadrzędnym nad architekturą. Uważam, że w ogóle nie mamy ani dobrej kultury, ani dobrej szkoły urbanistycznej. Urbanista powinien grać w mieście pierwsze skrzypce, powinien też mieć dużo większą moc decyzyjną, a środki przeznaczone na rozwój miast powinny być znacznie wyższe. Urbaniści powinni pracować ze sztuczną inteligencją, z programami informatycznymi, które obserwują i przewidują rozwój miasta, aby na tej podstawie tworzyć obiektywne i demokratyczne plany miejscowe, na które nie będzie miał wpływu żaden deweloper ani polityk. Takie zarządzanie miastami ciągle jeszcze jest przed nami.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Justyna Łotowska

Oskar Zięta będzie prelegentem 4 Design Days. 6 lutego weźmie udział w sesjach dyskusyjnej #designchallenge. Meble. Zrównoważony design oraz #architecturechallenge. Urbanistyka. Designer zasiądzie także w jury konkursu DESIGN-it-UP – Projekt na starcie 2020.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ