Produkty z linii Sileo (Grupa Nowy Styl) są tapicerowane wysokogatunkową tkaniną i zawierają dźwiękochłonne wypełnienie. Fot. Grupa Nowy Styl

Produkty z linii Sileo (Grupa Nowy Styl) są tapicerowane wysokogatunkową tkaniną i zawierają dźwiękochłonne wypełnienie. Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: mg
  • 06 lut 2017 08:57 (aktualizacja: 14 lut 2017 10:02)

Panele akustyczne w biurach - oferta rynkowa

Hałas utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego w pomieszczeniach biurowych coraz większy nacisk kładzie się na zapewnienie właściwego komfortu akustycznego. W tym celu producenci mebli biurowych oferują między innymi panele akustyczne, których zadaniem jest ograniczanie niepożądanych dźwięków.

Projekt biura ma bezpośrednie przełożenie na jakość realizowanych zadań, dlatego tak ważne jest uwzględnienie w nim wszystkich zagrożeń, które mogą utrudniać wykonywanie pracy. Dotyczy to również źle zaplanowanej akustyki. Jak pokazują badania, około 85 proc. pracowników open space skarży się na trudności w koncentracji. Nie dziwi to w sytuacji, gdy średnio co 3 minuty ktoś lub coś w biurze odrywa nas od wykonywanej czynności. Powrót do pełnego skupienia może trwać nawet 25 minut. Brak możliwości skoncentrowania się na realizacji zadań powoduje, że wiele osób ma trudności z ich ukończeniem. Pracownicy zdają sobie sprawę z rozbieżności między godzinami poświęconymi na pracę a efektywnością. Jak wynika z badania Compass & Partners, zaledwie 36 proc. czasu spędzamy wydajnie. Nowe pokolenie jest tego świadome, dlatego woli wykonywać obowiązki zawodowe krócej, ale lepiej – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu Mikomax Smart Office.

Nie dziwi zatem, że w biurach coraz częściej pojawiają się panele akustyczne. To nowoczesne rozwiązania, które mogą być funkcjonalnym i estetycznym dopełnieniem każdej przestrzeni. Ich rola rośnie zwłaszcza we wnętrzach typu open space.

Jak bardzo istotna jest kwestia akustyki we wnętrzach biurowych, podkreśla Marcin Zastawnik, doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i specjalista ds. akustyki wnętrz w Propersound: Oczywiste wydaje się wykonywanie specjalnych adaptacji akustycznych dla takich pomieszczeń, jak studia nagrań, reżysernie, teatry, filharmonie, opery czy kina. Warto jednak rozważyć ich zastosowanie w innych miejscach, takich jak sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe – w tym także powierzchnie typu open space. Wykonanie prostej, ale przemyślanej adaptacji akustycznej poprawia wydajność pracy, samopoczucie, jak i ocenę samego wnętrza.

Panele akustyczne nie tylko nie szpecą, ale mogą też być praktycznym dopełnieniem aranżacji biura. Umożliwiają pracę wielu zespołów w jednej przestrzeni bez uszczerbku dla efektywności wykonywanych zadań - mówi Julita Milczyńska z MDD. Wśród tego typu produktów akustycznych znajdują się zarówno panele ścienne, jak i podwieszane, panele do biurek i stanowisk workbench oraz panele mobilne. Dzięki bogatej gamie dostępnych rozmiarów, kształtów i kolorów dają szerokie możliwości aranżacyjne. Pozwalają też indywidualizować przestrzeń biurową – panele można bowiem układać jeden obok drugiego, tworząc oryginalne kompozycje.

Efekt pochłaniania dźwięków przez panele akustyczne zapewnia przede wszystkim dźwiękochłonne wypełnienie – może to być rdzeń z włókien poliestrowych bądź płyta oklejona strukturą włóknistą. Ich warstwę zewnętrzną stanowi zwykle wysokogatunkowa tkanina o gęstym splocie lub filc. Tego typu produkty są w stanie pochłaniać nawet do 80 proc. fal dźwiękowych. Poza tym wiele z nich zostało przebadanych przez akredytowane laboratoria i posiada atesty potwierdzające bezpieczeństwo pożarowe.

Przyglądając się propozycjom wystawców podczas ostatniej edycji targów „Orgatec”, które stanowią największą platformę wymiany doświadczeń branży biurowej, wyraźnie było widać wzrost zainteresowania problematyką akustyki. Nic dziwnego, że wielu czołowych producentów mebli wprowadza obecnie panele akustyczne do swojej oferty. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ