.

.

  • Autor: PARP
  • 16 sty 2019 13:49 (aktualizacja: 17 sty 2019 12:25)

PARP na 4 Design Days: jak skutecznie wspierać wzornictwo?

Świadomość tego, że design to dużo więcej niż kwestia estetyki z roku na rok wzrasta, jednak wciąż niedoceniane jest znaczenie wzornictwa w biznesie – projektowaniu produktów. Wśród propagatorów spojrzenia na design, jako źródła innowacji i przewagi konkurencyjnej jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – jeden z uczestników 4 Design Days 2019.

W ostatnich latach PARP stale rozszerza zakres instrumentów, które mają inicjować i animować współpracę małych i średnich – w tym także mikroprzedsiębiorstw – ze specjalistami w dziedzinie wzornictwa.

Pierwszego dnia tegorocznego 4DD reprezentanci Agencji zaprezentują programy wpierające wykorzystywanie profesjonalnych usług wzorniczych w przedsiębiorstwach. Wsparcie dla małych i średnich firm w tym zakresie realizowane jest w ramach trzech programów: Wzór na konkurencję, Design dla przedsiębiorców oraz Ochrona własności przemysłowej.

Wzór na konkurencję to konkurs skierowany do małych i średnich firm z Polski Wschodniej, w którym można uzyskać dofinansowanie do działań związanych z opracowaniem i wdrożeniem strategii wzorniczej.

Duże zainteresowanie wzbudził debiutujący w zeszłym roku konkurs Design dla przedsiębiorców. Program, którego druga edycja wystartuje w pierwszym kwartale tego roku, pozwala małym i średnim przedsiębiorcom uzyskać wsparcie finansowe na profesjonalną pomoc w ocenie potencjału wzorniczego i opracowaniu funkcjonalnych rozwiązań produktowych wraz z optymalną technologią ich wytworzenia. Przewidziano także dofinansowanie inwestycji, które umożliwią wprowadzenie tak opracowanych produktów na rynek.

Trzeci ze wspomnianych programów pozwala przedsiębiorcom starać się o wsparcie finansowe w uzyskaniu lub realizacji ochrony patentowej za granicą – praw ochronnych na wzory użytkowe, praw z rejestracji wzorów przemysłowych oraz na doradztwo w procesie ich komercjalizacji.

Wsparcie w opracowaniu profesjonalnych projektów, można uzyskać także w ramach współpracy z jednostkami naukowymi w programie Bony na innowacje.

Meblarstwo - branża z szerokimi perspektywami

Ze szczególną troską potraktowano branżę meblarską. Do niej skierowany jest pilotaż Granty na design, który umożliwi małym producentom mebli, którzy nie współpracowali dotychczas z projektantami opracowanie i wyprodukowanie nowego wzoru mebla oraz pokazanie go na najważniejszych tegorocznych targach branżowych.

Spotkanie z przedstawicielami PARP będzie dobrą okazją do wzięcia udziału w dyskusji na temat przyszłości polskiej branży meblarskiej. Opracowanie strategii jej marki to jeden z kluczowych elementów programu Polskie Meble, współrealizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przez design do dostępności

Panel, w którym wezmą udział przedstawiciele Agencji to nie tylko okazja do spojrzenia na biznesową stronę designu i dyskusji o znaczeniu wzornictwa w drodze do rynkowego sukcesu firm. To też szansa, by porozmawiać także o roli designu dla dostępności, ułatwianiu życia i projektowaniu dla przełamywania barier. Przedstawiciele PARP będą rozmawiali także o wspieraniu projektów, które uwzględniają potrzeby m.in. osób starszych czy niepełnosprawnych.

Więcej o działaniach PARP na www.parp.gov.pl

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ