Paweł Grobelny, projektant. Fot. Cezary Hładki

Paweł Grobelny, projektant. Fot. Cezary Hładki

  • Autor: mg
  • 09 lis 2017 16:01 (aktualizacja: 10 lis 2017 09:18)

Paweł Grobelny otrzymał nagrodę za meble miejskie

Meble miejskie, które Paweł Grobelny zaprojektował na potrzeby paryskiej dzielnicy La Defense, otrzymały nagrodę „Les Defis Urbaines". Każdego roku przyznaje ją w kilku kategoriach Forum Projektów Miejskich w Paryżu. Projekt Grobelnego został doceniony za innowacyjność i funkcjonalność.

Celem nagrody „Les Defis Urbaines" jest wskazywanie projektów, które podwyższają jakość życia mieszkańców francuskich miast, a jednocześnie są realizowane w duchu zrównoważonego rozwoju. Najważniejszymi kryteriami ich przyznania są: innowacyjność, dostępność, ergonomia, zrównoważony rozwój oraz komfort.

La Defense to ważny punkt na mapie Paryża oraz jedna z najbardziej znanych na świecie dzielnic biznesowych. To właśnie w La Defense znaleźć można zaprojektowane przez Pawła Grobelnego meble miejskie.

Projektant stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane z materiałów naturalnych, jak i pozyskanych z surowców odnawialnych. Platformy składają się m.in. z konstrukcji stalowej oraz drewna. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by zachęcać do pracy na zewnątrz. Meble rozmieszczono w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom piękny widok na Paryż.

Projekty Pawła Grobelnego stały się „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. Zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają stawać się nie tylko fragmentem drogi do pracy, ale także zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania poza budynkami. Mają integrować lokalne społeczności i służyć nie tylko wybranej grupie, ale wszystkim mieszkańcom i użytkownikom miasta. 

Meble polskiego projektanta dają możliwość różnego użytkowania: z jednej strony posiadają wygodne siedziska i blaty, z drugiej strony zostały zaprojektowane tak, żeby można było wygodnie siadać wokół nich – sprzyja to zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej oraz umożliwia spotkania nie tylko biznesowe. Projekt był realizowany prawie rok i został wyprodukowany w całości w Paryżu oraz w bretońskim Rennes. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ