Narożnik Camelia. Fot. Gala Collezione

Narożnik Camelia. Fot. Gala Collezione

  • Autor: bm
  • 08 lut 2017 16:45 (aktualizacja: 10 lut 2017 08:45)

Pikowania i przeszycia w meblach tapicerowanych

Pikowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów nadawania meblom tapicerowanym wyszukanego, eleganckiego wyglądu. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych technik zdobniczych, która w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Pikowane meble cieszą się dużym powodzeniem na rynku.

W przypadku zdobienia mebli za pomocą pikowania bardzo duże znaczenie ma rodzaj tkaniny obiciowej. Nie wszystkie materiały po tak specyficznym przeszyciu wyglądają dobrze. W przypadku niektórych zabieg ten jest wręcz niemożliwy do wykonania. Ważne jest, aby tkanina była miękka i elastyczna, jedynie wtedy po pikowaniu będzie się układała we właściwy sposób. Do mebli tapicerowanych – pikowanych najczęściej używane są welury, aksamity i miękka szenila. W przypadku skór – zarówno naturalnych jak i ekologicznych – pikowanie również jest możliwe, jednak tylko w przypadku skór miękkich, podatnych na układanie. 

Pikowanie mebli tapicerowanych jest pewnego rodzaju sztuką. By tworzyć ją dobrze, wymagane są i odpowiednie kwalifikacje, i umiejętności na najwyższym poziomie. Zabieg ten wykorzystywany jest nie w celach praktycznych, ale przede wszystkich wizualnych, aby nadać sofie czy fotelowi wyszukany, designerski wygląd. Pikowania tworzą linię lub siatkę i ich regularne rozmieszczenie jest istotne dla ostatecznego efektu zdobniczego. Miejsce pikowania zwykle znajduje się na skrzyżowaniu przeszyć, ale spotyka się również pikowanie na jednym kawałku tkaniny, czy skóry. Pikowanie może być „czyste” lub podkreślone (z zastosowaniem np. guzików). Podczas pikowania mebli najczęściej używane są zwykła guziki. Bardziej ekskluzywne meble mogą być pikowane również innymi produktami jak np. ostatnio bardzo modnymi, kryształami Svarowskiego. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ