Tomek Rygalik, pierwszy polski projektant uczestniczący w projekcie AHEC. Fot. AHEC

Tomek Rygalik, pierwszy polski projektant uczestniczący w projekcie AHEC. Fot. AHEC

  • Autor: mg
  • 30 lip 2019 09:28 (aktualizacja: 31 lip 2019 09:10)

Po raz pierwszy polski projektant weźmie udział w projekcie AHEC

Jesienią Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zaprezentuje projekt będący efektem współpracy z Tomkiem Rygalikiem. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie potencjału czerwonego dębu amerykańskiego.

AHEC od ponad 20 lat promuje gatunki amerykańskiego drewna na całym świecie. Uczestniczy w międzynarodowych projektach wspieranych przez znanych projektantów oraz architektów. Efekty ich pracy można zobaczyć m.in. na Festiwalu Designu w Londynie, targach meblarskich "Interzum" w Kolonii, czy "Salone del Mobile" w Mediolanie. Polska to kolejny ważny przystanek na trasie promowania czerwonego dębu amerykańskiego, ponieważ od kilku lat nasz kraj jest europejskim liderem w produkcji mebli.

Czerwony dąb amerykański to nie tylko najobficiej występujący na kontynencie amerykańskim gatunek drewna – jest także najbardziej zrównoważony pod względem środowiskowym. Naszym zdaniem, jest rzadko wykorzystywany w Europie, dlatego razem z Tomkiem Rygalikiem chcemy pokazać możliwości tego drewna i zainspirować. W Polsce projekt daje nam możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi warsztatami, które są gotowe skupić się na materiale. Sądzę, że to niezwykła okazja pracy z niecodziennym materiałem, poznania innej jakości i podejścia do projektowania – tłumaczy David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Na współpracę z AHEC zdecydowałem się przede wszystkim ze względu na wartości, jakie stoją za tym projektem. Uwzględniają one ideę świadomego, odpowiedzialnego i zrównoważonego przetwarzania surowców, gwarantującego uzyskanie możliwie najmniejszego śladu węglowego. W czasach, gdy nasza planeta wymaga zdecydowanego działania po stronie człowieka, ekologiczne projektowanie, w tym przede wszystkim z drewna, materiału bardzo mi bliskiego, staje się niezwykle ważne – powiedział projektant, Tomek Rygalik.

Efekt współpracy pomiędzy AHEC a Tomkiem Rygalikiem zostanie zaprezentowany we wrześniu 2019 roku – jest to pierwszy wspólny projekt z polskim projektantem. Tomek Rygalik odpowiedzialny jest za koncepcję i projekt krzesła, prototyp wykonuje marka Swallow’s Tail Furniture.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ