Marcin Szczelina i Ivan Blasi - kuratorzy wystawy polskich projektów nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe. Wystawa zostanie zorganizowana podczas 4 Design Days 2019, fot. Bartek Barczyk

Marcin Szczelina i Ivan Blasi - kuratorzy wystawy polskich projektów nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe. Wystawa zostanie zorganizowana podczas 4 Design Days 2019, fot. Bartek Barczyk

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 sty 2019 11:51 (aktualizacja: 26 sty 2019 17:37)

Polskie nominacje do Nagrody Unii Europejskiej w Konkursie im. Miesa van der Rohe podczas 4 Design Days

Wystawa, organizowana podczas 4 Design Days 2019, jak w soczewce ukazuje przemiany w polskiej architekturze współczesnej i to w najlepszym z możliwych wydań. To pierwsza wystawa Fundacji Miesa van der Rohe, dedykowana tylko jednemu krajowi.

To pierwsza okazja, by zobaczyć wszystkie polskie projekty nominowane do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe. Realizacje z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Nietrudno policzyć, że najstarsze z nich mają ponad 23 lata. Wystawa, organizowana podczas 4 Design Days 2019, jak w soczewce ukazuje przemiany w polskiej architekturze współczesnej i to w najlepszym z możliwych wydań. To pierwsza wystawa Fundacji Miesa van der Rohe, dedykowana tylko jednemu krajowi. Organizatorami wystawy są Fundacja Miesa van der Rohe oraz Grupa PTWP SA, wydawca Propertydesign.pl, organizator 4 Design Days.

Polska architektura przeszła długą drogę od 1996 roku, w porównaniu do innych krajów europejskich, co wiąże się także z sytuacją polityczną w kraju i gwałtownymi zmianami po transformacji ustrojowej. Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku przyśpieszyło nowe inwestycje i zmieniło obraz polskich miast i wsi nie do poznania. Na szeroko zakrojone zmiany miało wpływ zaangażowanie społeczeństwa, polityków i klientów. Efekty wspomnianych działań widać coraz wyraźniej z roku na rok.

Współczesne, rodzime realizacje architektoniczne są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jednym z największym sukcesów było zwycięstwo w konkursie im. Miesa van der Rohe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nagroda przyznana w 2015 roku zwróciła uwagę świata na bryłę zaprojektowaną przez architektów z pracowni Barozzi Veiga.

Nie trzeba było długo czekać na następny sukces, już w listopadzie 2016 kolejna, szczecińska realizacja ściągnęła na siebie uwagę miłośników architektury i światowych mediów. Wówczas Robert Konieczny z zespołem KWK PROMES odbierali nagrodę grand prix dla najlepszego budynku na świecie podczas gali Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Nagrodzono Centrum Dialogu „Przełomy” znajdujące się vis a vis filharmonii.

Na tym z pewnością nie kończą się międzynarodowe sukcesy Polski na polu architektury. Daleką drogę przebyło Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną, które w 2017 roku znalazło się w finale konkursu im. Miesa van der Rohe.

Poza tym na tzw. krótkiej liście znalazły się: POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich (Lahdelma & Mahlamäki Architects), Muzeum Śląskie (Riegler Riewe Architekci), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (HS99), Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy MPK-PKP Wrocław-Maślice (Maćków Pracownia Projektowa), drewniany kościół w Tarnowie (Beton) i kaplica cmentarna w Batowicach w Krakowie (Atelier Loegler Architekci).

Wystawa, podczas 4 Design Days, pozwala wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni, przez różne terytoria, bez barier i granic. Pozwala cieszyć się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazów, narodów i kultur tworzących współczesną Europę. Pamiętajmy przy tym, że kontemplując nasze otoczenie powinniśmy zachować krytyczne podejście, to jedyna droga prowadząca do nowych rozwiązań, których wciąż potrzebujemy.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ