Harmonijne połączenie - linie pionowe frontów dolnej zabudowy korespondują z pasem zabudowy poziomej: szufladami i umieszczoną nad nimi szafką górną. Fot. KAM

Harmonijne połączenie - linie pionowe frontów dolnej zabudowy korespondują z pasem zabudowy poziomej: szufladami i umieszczoną nad nimi szafką górną. Fot. KAM

  • Autor: mg
  • 07 lut 2017 15:53 (aktualizacja: 08 lut 2017 09:50)

Poziome czy pionowe - trendy we frontach kuchennych

Wybór frontów kuchennych - pionowych czy poziomych - ma niebagatelny wpływ na estetykę kuchni. Pionowe optycznie podwyższą pomieszczenie, poziome zaś sprawią, że wyda się ono bardziej przestronne. Odpowiednio dobrane fronty mogą poprawić wizualnie proporcje kuchni.

Popularny we współczesnym wzornictwie mebli minimalizm, przejawiający się oszczędnością formy i kolorystyki, bazuje na motywie linii pionowych i poziomych. Czy w aranżacji wnętrz, podobnie jak w modzie, obowiązuje zasada, że odpowiednio dobrany układ pasów potrafi optycznie poprawić proporcje? Czy stosują się do niej dekoratorzy i projektanci mebli?

W aranżacji wnętrz nic się nie dzieje przypadkowo i zasad ta dotyczy również mebli - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. Kształt zabudowy kuchennej jest optymalnie dobrany do wnętrza, jakim dysponujemy, ale wrażenie, że jest to kuchnia idealnie „skrojona na miarę”, możemy dodatkowo spotęgować, stosując kilka zasad. Jedną z nich jest odpowiednio dobrany układ linii mebli, który potrafi poprawić efekty wizualne naszej kuchni.

Kuchnie, w których zastosowano pionowe podziały mebli, wydają się optycznie wyższe. To cenny zabieg aranżacyjny w niedużych pomieszczeniach, zwłaszcza gdy chcemy, aby zabudowa meblowa sięgała pod sam sufit. Warto wówczas zdecydować się na wysokie fronty pionowe, które dodadzą wnętrzu nie tylko elegancji, ale i lekkości. Dodatkowo pionowe podziały mebli podkreślą nowoczesny charakter wnętrza.

Fronty w takim układzie doskonale prezentują się w opcji bezuchwytowej - podpowiada projektantka. Jeżeli jednak nie chcemy całkowicie z nich zrezygnować, aby nie zaburzać pionowych linii uzyskanych przez wysokie fronty, możemy zastosować ciekawe uchwyty w postaci pionowych listew wpuszczanych. Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie w naszej kolekcji "KAMmoduł ProLine".

Fronty w opcji poziomej optycznie poszerzają wnętrze. To idealne rozwiązanie do wąskich pomieszczeń, aby wizualnie poprawić ich proporcje. Dzięki horyzontalnym liniom kuchnia będzie się wydawała szersza, a dzięki temu bardziej przestronna.

Żeby przełamać niekorzystne proporcje wąskich pomieszczeń, w miejsce jednego rzędu wysokich szafek możemy wprowadzić dwa rzędy niższych, zamieniając w ten sposób układ pionowy na poziomy. To zabieg, który doda wnętrzu przestronności - tłumaczy Sylwia Kowalska-Mikutel.

Innym modnym rozwiązaniem, podpowiadanym przez designerów, są geometryczne wzory, które można uzyskać poprzez zastosowanie w jednej zabudowie frontów w różnych rozmiarach i w różnym ułożeniu. Okazuje się, że tak zaaranżowana kuchnia jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przyjazna dla użytkowników. Jak to możliwe? W sztuce linie pionowe są przejawem dynamizmu i energii, poziome natomiast oznaczają spokój. Ich połączenie uznawane jest za przejaw harmonii wizualnej. Dlatego połączenie linii poziomych i pionowych we wnętrzach nie tylko wzmacnia odczucia estetyczne, ale poprawia samopoczucie przebywających w nich osób.

Aby przełamać nudę aranżacyjną, łączy się szafki wysokie z niskimi albo rząd szafek z pionowymi frontami przełamuje poziomymi szufladami - wymienia Sylwia Kowalska-Mikutel. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty, a jednocześnie optymalnie dopasować zestawy mebli do potrzeb każdego użytkownika. Musimy pamiętać, że meble w kuchni muszą być funkcjonale i znaleźć „złoty środek” na atrakcyjne ułożenie szafek, szuflad i sprzętu AGD, jakich potrzebuje użytkownik kuchni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ