Galeria Wzornictwa Polskiego - Muzeum Narodowe w Warszawie, Wizualizacja. Koncepcja aranżacji: Matosek/Niezgoda.

Galeria Wzornictwa Polskiego - Muzeum Narodowe w Warszawie, Wizualizacja. Koncepcja aranżacji: Matosek/Niezgoda.

  • Autor: mg
  • 11 sty 2018 10:14 (aktualizacja: 11 sty 2018 10:46)

Prace polskich projektantów w Galerii Wzornictwa Polskiego

Muzeum Narodowe w Warszawie w końcu ubiegłego roku otworzyło Galerię Wzornictwa Polskiego. Można w niej znaleźć najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk – od początku XX wieku po czasy współczesne. Wiele miejsca poświęcono także meblom.

To pierwsza w Polsce wystawa stała pokazująca prace najważniejszych polskich projektantów. Na pierwszym piętrze Muzeum Narodowego na powierzchni 300 m2 zebrano przedmioty najbardziej reprezentatywne dla rodzimego wzornictwa.

Odwiedzający Galerię Wzornictwa Polskiego udadzą się w podróż poprzez najważniejsze zjawiska rodzimej sztuki użytkowej, od stylu zakopiańskiego, przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu i różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu. Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w galerii obiektów.

W ramach programu towarzyszącego otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego odbywają się między innymi oprowadzania kuratorskie, wykłady w Kinie Muz i tematyczne spotkania na wystawie. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających. Dzieci z rodzicami mogą skorzystać z warsztatów, w czasie których będzie można poznawać zasady projektowania tkanin, krzeseł i zabawek. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać wystawy z przewodnikiem, a klasy szkolne odbywać tu lekcje muzealne.

W ramach wystawy prezentowanych jest wiele mebli. Jednym z najstarszych przedmiotów jest krzesło w stylu zakopiańskim ukształtowanym przez Stanisława Witkiewicza. Uwagę zwraca też fotel „Tulipan” Teresy Kruszewskiej czy trójkątne stoliki „Meko” Janiny Grossman i Ireny Reicherówny. 

Warto dodać, że w ramach cyklu "Rozmowy o designie" o różnych aspektach projektowania mebli mówić będą Tomek Rygalik i Nikodem Szpunar.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ