• Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:00 (aktualizacja: 28 sty 2013 00:00)

Prawie bez skazy

Meble wykonane z naturalnych materiałów to produkt wyjątkowy sam w sobie. Nie tylko ze względu na wartość liczoną w pieniądzach, ale także z uwagi na oryginalny, dopracowany wygląd i pewność, że posłużą przez wiele lat.

Meble z drewna od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Patrząc na rozwój rynku, segment produktów z drewna stale się rozwija i staje się coraz bardziej kuszącą alternatywą dla innych rozwiązań. Takie meble kosztują stosunkowo dużo, jednak ich zakup daje pewność, że nie jest to chybiona inwestycja. Można pokusić się o stwierdzenie, że kupno mebla z drewna jest swego rodzaju oznaką statusu społecznego, ekskluzywności i potwierdzeniem dobrego smaku. Aktualna jest także opinia, że prawdziwy i wartościowy mebel jest wykonany zawsze z naturalnych materiałów. – mówi Tomasz Raczek, właściciel firmy Terra Design.

Meble a ekologia

Popyt na meble wytwarzane z użyciem naturalnych materiałów pobudza nie tylko stale rosnąca świadomość zachodnich trendów, ale także moda na ekologiczne rozwiązania oraz trend skłaniający do zwracania większej uwagi na zrównoważoną gospodarkę zasobami naturalnymi i – co za tym idzie – kontrolowanie wpływu wszystkich procesów produkcyjnych na środowisko naturalne. Klienci na rynkach rozwiniętych bardzo chętnie wykorzystują drewno przy urządzaniu wnętrz. Meble, powierzchnie podłóg, czy elewacji wykonane z drewna są przyjemne w dotyku, ciepłe i tworzą naturalny klimat. Produkty z drewna są bezpieczne dla środowiska i użytkowników, charakteryzują się trwałością i unikalnym pięknem. Służą użytkownikom latami i nie tracą swoich walorów estetycznych i użytkowych, jeśli są właściwie pielęgnowane. Obróbka drewna daje wiele możliwości, a sama produkcja jest prawdziwą sztuką, wymagającą wiedzy i często ręcznej pracy. – mówi Julitta Maciejewska-Walczak, dyrektor marketingu Paged Meble.

Mimo iż znacznie większy udział w wartym niemal 30 mld. rynku mają produkty wykonane ze materiałów przetworzonych, segment mebli drewnianych ma dość duży potencjał i mimo trudnej sytuacji rynkowej utrzymuje stałe wskaźniki sprzedaży. Poza tym Polacy – jak twierdzą producenci – przywiązują coraz większą wagę do marki, lubią też otaczać się luksusowymi produktami. 

Wiedza o drewnie

Polski przemysł mebli z naturalnych materiałów należy do branż mających w Polsce wieloletnie tradycje, jednocześnie wyróżnia go na tyle silny potencjał, że może stanowić znaczącą siłę w czołówce światowego wzornictwa. Jednak jego rozwój ciągle hamują rosnące ceny drewna, a także stosunkowo duże koszty produkcji, która często wymaga ręcznej pracy wykwalifikowanych rzemieślników, stolarzy, lakierników etc. W Polsce tego typu meble są często dla statystycznego Kowalskiego zbyt kosztowne. Kupują je przede wszystkim ludzie w średnim wieku, którzy osiągnęli już stabilizację finansową, i na przykład przeprowadzają się z mieszkania do wymarzonego domu. Chcą ten dom urządzić meblami, które będą im długo służyć i nie wyjdą z mody. Sytuacja wygląda nieco inaczej na rynkach zagranicznych, gdzie sprzedaż mebli drewnianych plasuje się na znacznie wyższym poziomie i ma znacznie szersze grono odbiorców. 

Doświadczenie producentów mebli pokazuje też, iż statystyczny klient odwiedzający salony meblowe w poszukiwaniu mebli z naturalnych materiałów nie dostrzega różnicy między meblem fornirowanym a meblem w całości wykonanym z litego drewna. Rzadko kiedy jest też w stanie powiedzieć, czym właściwie jest fornir. Dzieje się tak dlatego, iż oba produkty na pierwszy rzut oka wyglądem niewiele się różnią. Dodatkowo wielu producentów w swoich hasłach reklamowych meble okleinowane klasyfikuje jako meble drewniane, budując i utrwalając tym samym nieznacznie mylne skojarzenia.

Zalety drewna

Jeśli chodzi o wzornictwo, kolorystykę i rozwiązania funkcjonalne, rynek mebli z drewna jest prawdziwą kopalnią pomysłów. Meble wykonane z masywu nie kojarzą się już tylko i wyłącznie z ciężkimi, klasycznymi w formie sprzętami. Obecnie rynek stolarski idzie naprzeciw oczekiwaniom różnorakich gustów, dlatego meble z drewna litego obecnie to zarówno nieskomplikowane w kształcie stoły, krzesła, łóżka, szafy i komody, których prostota połączona z elegancją drewna, ale także formy wymyślne i osobliwe.

Współczesne projekty meblowe w zgrabny i często interesujący sposób łączą też tradycyjne kanony z nowoczesnością. Duże pole do popisu mają tutaj projektanci, którzy mogą pozwolić sobie na większą swobodę w tej dziedzinie. Tworzywo, jakim jest drewno, jest niezwykle plastyczne, odwdzięcza się zarówno na zewnątrz, dając piękne, zharmonizowane z krajobrazem formy, jak i wewnątrz, gdzie tworzy niepowtarzalny mikroklimat i ciepło domowego zacisza. Jest też trwałe przez co daje możliwość dowolnego kształtowania form mebli i ich ozdobników. Za przykład mogą posłużyć rzeźbione szafy z tzw. pilastrami oraz wykończenie oparć i podłokietników tzw. główkami. Przywiązanie do tradycji szlachetnego meblarskiego rzemiosła jest widoczne w wielu projektach polskich producentów. Marka Paged Meble np. swoje produkty promuje hasłem „Łączymy światowe trendy z pięknem naturalnego drewna”. Firma wykorzystuje techniki ręcznego gięcia drewna, opracowane w XIX w. przez Michaela Thoneta. Obecnie Paged Meble oraz Woodways stawiają na polskich projektantów, którzy często inspirują się wzorami historycznymi i odwołują się do ikon wzornictwa. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ