System huśtawek biurowych Social Swing firmy Bejot. Fot. Bejot

System huśtawek biurowych Social Swing firmy Bejot. Fot. Bejot

  • Autor: bm
  • 27 lis 2018 10:58 (aktualizacja: 29 lis 2018 11:11)

Przyjazna przestrzeń – aktualne trendy na rynku mebli biurowych

Producenci mebli biurowych są dziś często prekursorami najnowszych trendów w meblarstwie i aranżacji wnętrz. To w tym segmencie rynku dzieje się najwięcej jeśli chodzi o nowatorskie pomysły, czasem zaskakujące rozwiązania, innowacje idące w ślad za zmieniającym się stylem życia i pracy.

Firmy i projektanci poszukują nowych rozwiązań, często opierając się na badaniach i stawianiu pytań o to, czego potrzebują najbardziej pracownicy i pracodawcy. Przykładem może być chociażby Grupa Nowy Styl, która niedawno wydała publikację pt. „Jak stworzyć dobre biuro?”. Jest to kompendium wiedzy opartej na wieloletniej praktyce firmy w wyposażaniu biur dla klientów z różnych branż. Punktem wyjścia było 5 istotnych potrzeb pracowników, które zostały wybrane na podstawie rozmów i wywiadów z 2,5 tys. osób. Co z nich wynika? „Jakość miejsca pracy wpływa na zadowolenie i produktywność pracowników, a tym samym na konkurencyjność firmy. Bo w dobrze urządzonym biurze chcemy, a nie musimy przebywać. Zatem inwestycja w biuro może być ogromną wartością dodaną. To jasna wskazówka zarówno dla pracodawców, jak i architektów przygotowujących projekt biura” – czytamy w konkluzji raportu.

Tworzenie miejsc pracy na wzór przestrzeni domowych to chyba jeden z najważniejszych kierunków na rynku mebli biurowych. Jego podstawą jest założenie, że skoro w miejscu pracy spędzamy dużo czasu, niech będzie ono jak najbardziej przyjazne, zdrowe, motywujące do realizacji zadań, a jednocześnie sprzyjające relaksowi. Jak czytamy w informacji firmy Mikomax Smart Office, „współczesny pracownik lubi czuć się swobodnie, nieskrępowany biurowym dress codem, narzuconą przestrzenią czy restrykcyjnymi zasadami. Dlatego coraz większą popularność zdobywają co-workingi – im bliżej zlokalizowane miejsca zamieszkania, tym lepiej, a idealnie, jeśli mieszczące się na naszym osiedlu mieszkaniowym. Takie zorganizowane przestrzenie mobilizują do pracy, ale jednocześnie nie ograniczają - wciąż czujemy się tu wolni i niezależni, jesteśmy panami swojego czasu, a jednocześnie pozostajemy częścią większego zespołu.”

Efektem udomawiania biura jest między innymi rosnąca popularność mebli typu „soft seating”, o których szerzej piszemy w innym artykule tego wydania magazynu „Meble Plus”. Wyposażanie biur w miękkie siedziska, tapicerowane sofy i fotele, a także… huśtawki, hamaki i inne elementy kojarzące się z relaksem – to trend, który pozwala tworzyć przyjazne przestrzenie, sprzyjające integracji między pracownikami. Coraz częściej przecież mówi się o społecznym aspekcie pracy. Biuro ma służyć nie tylko do pracowania, ale i nawiązywania kontaktów. A przestrzeń powinna być tak zorganizowana, by pracownicy mieli szansę się poznać, porozmawiać i wymieniać pomysłami. Stąd wśród biurowych tendencji na prowadzenie wysuwają się tak zwane miejsca spotkań, w których można napić się kawy, poplotkować i tym samym skutecznie się zrelaksować.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ