Regał modułowy Mondrian marki Casamilano. Fot. Mood-Design

Regał modułowy Mondrian marki Casamilano. Fot. Mood-Design

  • Autor: bm
  • 27 wrz 2017 09:04 (aktualizacja: 28 wrz 2017 08:57)

Regały i szafy na książki - funkcjonalne rozwiązania

Klienci na polskim rynku poszukują różnych rozwiązań, które mogą wykorzystać do przechowywania książek. W przypadku mniejszej ich ilości, wystarczy lekki, ażurowy regał. Jeśli książek jest dużo więcej, warto zastanowić się nad zabudową ściany i zastosowaniem np. systemów przesuwnych.

Interesującą propozycją dla bibliofila może być praktyczna otwarta szafka narożna Diuna marki Mebin. Zajmie niewiele miejsca w rogu pomieszczenia, a pomieści imponujące zbiory. Warto dodać, iż ten mebel pełni w salonie 2 funkcje – regału na książki oraz barku. Część ruchomą konstrukcji szafki możemy obrócić wokół własnej osi. Otwarty regał Verano (Mebin) ma szereg praktycznych rozwiązań: dwie czarne szuflady otwierane metodą push to open oraz asymetryczne półki pozwalające na pewnych odcinkach na swobodne ustawienie wysokich książek.

Lekkie, otwarte regały niekoniecznie muszą stać przy ścianie. Etażerka Maganda świetnie prezentuje się z każdej strony i pozwala na różnorodne wykorzystanie powierzchni półek. Oryginalny element mocujący i ozdoba w jednym z litego dębu w kształcie litery L podkreśla niepowtarzalny charakter mebla. Z kolei regał Sempre to przykład minimalizmu w najlepszym wydaniu. Nie posiada ścianek ani wyodrębnionego frontu i tyłu, jedynie cztery asymetryczne półki na pionowych wspornikach, dlatego najkorzystniej zaprezentują się na nim zdjęcia w ramkach, gadżety, dekoracje. Konstrukcja ta wnosi lekkość do wnętrza wyposażonego w inne bryły z kolekcji – również minimalistyczne i nowoczesne, ale nieco masywniejsze.

Tego typu regały wystarczą do przechowywania niewielkich zbiorów. Większym wyzwaniem jest natomiast przechowywanie większej ilości książek, które wymagają dużej przestrzeni i nieszablonowej ekspozycji. Wtedy trzeba wykazać się większą kreatywnością, zwłaszcza w przypadku małych metraży mieszkań, gdzie liczy się każdy centymetr.

"Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa całej ściany – wówczas przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana, a przy tym zyskamy element wzbogacający wnętrze. Szczególnie efektownie wygląda zabudowa nad drzwiami. Książki przykuwają oko i wzbudzają zainteresowanie, ocieplają wnętrze i tworzą przyjazny klimat oraz zachęcają, aby choć na chwilę przy nich przystanąć. Pamiętajmy jednak, by decydując się na zabudowę całej ściany zaopatrzyć się w poręczną drabinę, bez której nie sięgniemy do wyżej położonych pozycji. Biblioteczka na całej ścianie to dobre rozwiązanie do sypialni, salonu czy nawet korytarza – ważne, by nie wprowadzała we wnętrzu chaosu przez nienaturalne położenie" – podkreśla Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

Innym sposobem na przechowywanie książek i płyt może być zaaranżowanie w mieszkaniu mniejszych przestrzeni, które zazwyczaj pozostają niezagospodarowane: pod schodami, nad lub pod łóżkiem. W przypadku poddaszy starajmy się wykorzystać skosy – biblioteczka wykona na wymiar, złożona z półek o nieregularnych kształtach na pewno przełamie schematy. Biblioteczka może również stanowić schludną ściankę działową w mniejszym mieszkaniu lub w kawalerce.

"Idealny do kawalerek i małych pomieszczeń półkowy regał doskonale wydzieli część sypialnianą oraz dzienną, oddzieli przedpokój lub kuchnię od części wypoczynkowej" – podpowiada Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor. – "W klasycznych wnętrzach decydujemy się na bardziej masywne drewniane regały w ciemnych barwach. Natomiast w nowoczesnych przestrzeniach regał można urozmaicić szklanymi półkami, otwieranymi frontami ze szkła przezroczystego w niebanalnych ramkach w kolorze grafitu, bieli lub czerni."

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ