Fot. Salone del Mobile, Milano

Fot. Salone del Mobile, Milano

  • Autor: bm
  • 07 cze 2018 09:43 (aktualizacja: 08 cze 2018 11:11)

Różne formy foteli - inspirowane targami w Mediolanie

Fotel to mebel z historią – prestiżowy symbol komfortu. Może mieć różne formy – począwszy od klasycznych uszaków w rozmiarze XXL – aż po lekkie, nowoczesne, o futurystycznych kształtach.

Na tegorocznych mediolańskich targach iSaloni można było zobaczyć wiele zwracających uwagę mebli tapicerowanych. Widać było nawiązania do klasyków i reedycje ikon designu, a także inspiracje kształtami organicznymi. Wśród firm wystawiających się na iSaloni były również marki, które na co dzień znajdziemy w polskich showroomach i sklepach (np. w warszawskim Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka).

Podczas ostatnich targów iSaloni dominowały fotele wykończone tkaninami. Rzadziej widywało się skóry licowe, które pojawiały się często w połączeniu z tkaninami albo z wyrazistymi szwami, niekiedy w kontrastowych kolorach. Zauważalne jest, że zdecydowanie liczy się zmysł dotyku – scenę zdominowały bowiem zmysłowe welwety. Popularną gamą kolorów są barwy ziemi: butelkowe zielenie, oranże, korale oraz brązy, a także odcienie morza – od granatu, przez błękity, po turkus i szmaragd. W szarościach i beżach na pierwszy plan wychodzi melanżowy splot, niekiedy zamieniający się wręcz w kratkę. Nie brakowało też różu, tym razem w bardziej brzoskwiniowym, niż pudrowym odcieniu.

Widać było dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony mamy lekkie formy, siedziska opierające się na wysokich nóżkach albo ażurowych konstrukcjach. W tym nurcie dostrzegamy wiele inspiracji sięgających do lat 60. i 70. Druga wyraźna tendencja to design trzymający się ziemi: fotele bez widocznych nóżek, bezpośrednio opierające się całą powierzchnią na podłodze.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ