Galeria Wnętrz Tetmajera w Krakowie

Galeria Wnętrz Tetmajera w Krakowie

  • Autor: Beata Michalik
  • 19 cze 2019 13:08

Rzeźbiarskie formy w galerii mebli i wnętrz

W Galerii Sztuka Wnętrz Tetmajera w Krakowie trwa I Festiwal Rzeźbiarskich Form Użytkowych. W ciągu kilku dni – do 28 czerwca – potężne kłody dębów, jesionów, buków i topoli przeobrażą się w unikatowe rzeźbiarskie formy użytkowe.

Od tartaku po ekspozycję unikatowych form rzeźbiarskich. Taką drogę przejdą rzeźbiarze, uczestnicy pleneru „Najszlachetniejsza Forma Przetworzenia Drewna". W ich ręce trafią potężne kłody dębów, jesionów, buków i topoli, które w ciągu kilku dni przeobrażają się w unikatowe rzeźbiarskie formy użytkowe. Żeby zaprezentować cały proces przetworzenia drewna, zaproszeni artyści rzeźbiarze wyjdą ze swoich pracowni i odkryją przed publicznością wszystkie tajniki swojego warsztatu. To niecodzienna okazja obserwowania na żywo pracy rzeźbiarza i jego procesu twórczego.

Na oczach publiczności powstaną unikatowe rękodzieła. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni artyści rzeźbiarze, absolwenci i pracownicy wyższych uczelni artystycznych z Warszawy, Wrocławia czy Gdańska. Uczestnicy festiwalu tworzą jednostkowe produkty z drewna takie jak stoły, krzesła, leżaki, fotele czy regały. W ten sposób powstanie nowa kolekcja, która powiększy unikatowy w skali Polski zbiór rzeźbiarskich form użytkowych w Dobrodzieniu.

I Festiwal Rzeźbiarskich Form Użytkowych to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń wpisujących się w ogólnopolski Czerwiec Projektowy 2019. Festiwal odbywa się w ogrodowej przestrzeni Galerii Sztuka Wnętrz Tetmajera 83 w Krakowie. Jego artystycznym kierownikiem jest Jan Cegiełka Dyrektor Kreatywny Dobroteki w Dobrodzieniu.

28 czerwca Jury (z udziałem m.in. architekta Romualda Loeglera, Jerzego Kenara, Piotra Klera) oceni prace rzeźbiarzy i wyłoni laureata nagrody pieniężnej. Tego dnia odbędzie się także wernisaż wystawy "Przestrzeń w przestrzeni" prof. Romana Kurzawskiego (ASP Kraków). Festiwalowi towarzyszy ponadto wystawa mebli z XIX i XX wieku "Rzecz Małopolska", zorganizowana we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ