Fot. Olta Concept Store

Fot. Olta Concept Store

  • Autor: bm
  • 15 gru 2016 11:10 (aktualizacja: 16 gru 2016 14:17)

Spotkanie w showroomie Olta w Białymstoku

Gościem białostockiego salonu Olta Concept Store była w dniu 9 grudnia Beata Bochińska, wieloletnia dyrektorka Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, krytyk i promotorka designu, a także autorka książki "Zacznij kochać dizjan". Spotkanie było okazją do rozmów o światowym i polskim designie.

W epoce cyfryzacji światowym trendem jest próba powrotu do tego, co analogowe, dotykalne. To dotyczy także przedmiotów. Vintage design nie jest chwilową modą, ale w ocenie ekspertów to trend, który jak secesja czy art deco wejdzie do kanonu, będzie żywy" – uważa Beata Bochińska podczas spotkania w Białymstoku. Autorka książki „Zacznij kochać design” opowiadała o miłości do wzornictwa vintage. W anegdotycznym, barwnym i nieakademickim stylu przybliżyła obecnym na spotkaniu architektom i projektantom drogę do napisania książki i opowiedziała o fenomenie przedmiotów zaprojektowanych w naszym kraju latach 50. i 60. XX wieku. Zdradziła jak odkrywała, że Polaków coraz bardziej interesuje wzornictwo użytkowe, które powstawało w naszym kraju po wojnie. Jednocześnie zauważała, że choć jest to świadomość coraz szersza, to wciąż nasze produkty nie są tak docenianie, jak im się to należy.

Włoskie marki w swoich supernowoczesnych fabrykach chętnie akcentują rzemieślnicze tradycje. Obok najnowszych maszyn znajdujemy te, które wykorzystywano dziesiątki lat temu. Polskie firmy, gdy próbują wyjść za granicę, pokazują jak są nowoczesne ale zapominają o przeszłości, o pokazaniu, że mają za sobą doświadczenie. A to przecież nasza jakość dziesiątki lat temu przyciągnęła i ocaliła biznes Ingvara Kamprada z IKEA” – mówiła Bochińska.

Bochińska zwracała uwagę na źródła zaniedbań w obszarze wzornictwa w Polsce. Podkreślała, że niechęć do produktów z okresu PRL nie wynikała z ich słabej jakości, ale z faktu, że są "źle urodzone", kojarzą się z epoką, o której wielu chciało zapomnieć. Stąd tak wiele rzeczy wylądowało na śmietnikach albo zalega w schowkach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ