Elvin den Haan, twórca marki Lonc. Fot. BM Housing

Elvin den Haan, twórca marki Lonc. Fot. BM Housing

  • Autor: mg
  • 25 wrz 2017 15:10 (aktualizacja: 27 wrz 2017 10:34)

Spotkanie z holenderskimi projektantami w showroomie BM Housing

21 września br. firma BM Housing zorganizowała spotkanie pod hasłem "Dutch Design Day". O holenderskim wzornictwie opowiadali Jacqueline Broersz i Elvinem den Haan, twórcy marki Lonc oraz Angela de Geus z firmy Spoinq. Swoimi doświadczeniami podzielili się również Tomek Rygalik i David Derksen, projektujący dla Tre Design.

Czytaj też: Meble znanych marek w białostockim Hotelu Ibis Styles

Wydarzeniu organizowanemu przez BM Housing, firmę specjalizującą się w popularyzacji designu z Holandii na polskim rynku — patronowały Ambasada Królestwa Niderlandów oraz Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza.

Jak podkreślali organizatorzy spotkania, holenderski design wciąż nie jest tak znany w Polsce jak skandynawski lub włoski, ale może być ciekawą propozycją zwłaszcza dla miłośników minimalistycznych aranżacji. Projekty Holendrów wyróżnia bowiem funkcjonalność i dopracowana forma.

Gdybym miał krótko scharakteryzować nasz design, powiedziałbym, że jest demokratyczny. Jako naród mamy duży dystans do samych siebie i potrafimy się z siebie śmiać. Z drugiej strony jesteśmy bardzo pragmatyczni. Dlatego w naszych wnętrzach nie mam miejsca dla przesady. Rzeczy zbyt wyszukane, czy ostentacyjny luksus byłyby czymś nienaturalnym – mówi Elvin den Haan twórca marki Lonc.

Dużą umiejętnością holenderskich projektantów jest łączenie z pozoru niepasujących do siebie materiałów i mieszanie industrialnej estetyki ze stonowaną elegancją. Efektem jest wyszukana prostota. Stąd w holenderskiej architekturze, w meblach czy w domowych akcesoriach nie znajdziemy nadmiaru dekoracji i skomplikowanych kształtów. Przeciwnie, holenderskie wzornictwo stoi pod znakiem harmonii i bardzo wyważonych proporcji. Na pierwszy plan wysuwa się umiejętność tworzenia przemyślanych form, które zawsze są konsekwencją funkcji przedmiotu.

Holenderscy designerzy często wykorzystują w swojej pracy surowce, które wyglądają na bezwartościowe. To ich twórcza fantazja powoduje, że w gotowym modelu zyskują nową wartość – dodaje Elvin den Hann z Lonc.  

Działająca od 6 lat firma BM Housing jest przedstawicielem czołowych holenderskich marek meblarskich. Jednocześnie zajmuje się popularyzacją tamtejszego wzornictwa w Polsce. W jej ofercie można znaleźć meble, oświetlenie i artykuły wyposażenia wnętrz. BM Housing prowadzi showroom w Warszawie, przy ul. Angorskiej 12.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ