Dekor Lavant firmy Interprint zaskakuje dynamizmem i płynnością kolorystycznych przejść. Fot. Interprint

Dekor Lavant firmy Interprint zaskakuje dynamizmem i płynnością kolorystycznych przejść. Fot. Interprint

  • Autor: mg
  • 01 lut 2017 12:01 (aktualizacja: 02 lut 2017 09:03)

Struktury betonowe i kamienne w aranżacjach salonów

Wraz z modą na minimalistyczne salony i jadalnie rośnie zainteresowanie dekorami inspirowanymi rysunkiem naturalnych kamieni i betonowymi strukturami. Pokrywają one całe bryły mebli lub też pojawiają się w formie dekoracyjnych akcentów.

Czasy, kiedy kamień występował jedynie w kuchennej i łazienkowej zabudowie, minęły bezpowrotnie. Obecnie naturalne skały pojawiają się na blatach stołów i stolików, a także komód i szafek nocnych, gdzie w pełni możemy podziwiać ich niepowtarzalny rysunek. Nie brakuje ich również na frontach szafek, a nawet na ich korpusach. Producenci w wykorzystaniu kamienia są coraz odważniejsi – dowolnie żonglują różnymi gatunkami, bawią się strukturami i rysunkami, zestawiają tafle o różnym żyłowaniu i charakterze. Feeria barw – brązy, kremy i beże, szarości, czerń, a nawet zielenie i błękity – naturalnych skał przyciąga wzrok, zaskakując różnorodnością i bogactwem detali – mówi Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży firmy Interprint.

Rysunek dekorów inspirowanych kamieniami stoi pod znakiem naturalności i wyrazistej powierzchni, a poczynaniami projektantów kieruje chęć stworzenia jak najdokładniejszej imitacji pierwowzoru. Ich elegancki charakter podkreśla stonowana kolorystyka, którą tworzą głównie odcienie brązów, szarości, a także kontrast bieli i czerni.

W stylistykę minimalistycznych aranżacji wpisują się także dekory przypominające strukturę betonu lub tynku w najróżniejszych postaciach. W sposób naturalny wiązane są one z industrialnymi loftami, choć nie jest to jedyny obszar ich stosowania. Doskonale współgrają one z drewnem i dekorami drewnopochodnymi – „cieplejsze” materiały podkreślają ich naturalną surowość. W dalszym ciągu popularne jest łączenie struktur drewna z betonem czy stalą (styl industrialny), z matowymi kamieniami czy też z dekorami uni, w szczególności z różnymi odcieniami szarości – ocenia Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Kolorystyka dekorów „betonowych” to przede wszystkim wszelkie odcienie szarości. Niekiedy ich powierzchnia jest delikatna i subtelna, innym razem wyrazista i zdynamizowana.

Bogactwo stylistyczne dostępnych na rynku mebli do salonów i jadalni pozwala na zaaranżowanie tych wnętrz zgodnie z indywidualnymi gustami. Pod względem wzornictwa niezmiennie królują tu dekory drewnopochodne i zapewne trend ten utrzyma się przez długie lata. Zmieniać się będą jedynie wybarwienia i interpretacje rysunku drewna, dyktowane aktualnymi trendami wnętrzarskimi i poszukiwaniami projektantów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ