Fot. Komandor

Fot. Komandor

  • Autor: bm
  • 01 lut 2017 12:16 (aktualizacja: 02 lut 2017 12:13)

Systemy przesuwne - domowe biuro na małym metrażu

Jak zorganizować miejsce do pracy w domu, gdy do dyspozycji mamy bardzo niewielki metraż? Przy podejmowaniu tego typu decyzji, kluczowy jest nie tylko wybór miejsca, które ułatwi skupienie podczas pracy, ale także dobór odpowiednich mebli i systemów przesuwnych, które sprawdzą się na małej przestrzeni.

Dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kącika do pracy w sypialni. Zwykle miejsce to jest usytuowane odpowiednio daleko od zgiełku, a życie domowników w ciągu dnia skupia się w innych pomieszczeniach, więc warunki i spokój panujące w sypialni, będą sprzyjały koncentracji. Mała powierzchnia, jaką będziemy mieli do dyspozycji, to jednak duże wyzwanie.

"Musimy pamiętać, że w małych pomieszczeniach każdy centymetr ma znaczenie i często potrzebne będą niestandardowe rozwiązania. Dlatego wybierając meble, warto zdecydować się na rozwiązania przygotowane na wymiar. Dzięki nim najlepiej wykorzystamy całą dostępną powierzchnię i bez problemu wstawimy m.in. biurko nietypowych rozmiarów, do którego dobierzemy odpowiednią ilość szuflad czy półek, w zależności od naszych potrzeb i potrzeb naszego domowego biura. Jeśli mamy dużo dokumentów i dodatkowy sprzęt, taki jak drukarki czy skanery, możemy wykorzystać nawet małe wnęki czy przestrzeń pod skosami, bo odpowiednio zabudowane będą stanowiły doskonale miejsce do przechowywania tego typu rzeczy. Oszczędności miejsca, przy projektowaniu domowego biura w sypialni, sprzyja także wykorzystanie systemu drzwi przesuwnych w szafach czy regałach przeznaczonych na dokumenty" – podpowiada Monika Szczęsny, projektantka mebli z firmy Komandor. 

Jeśli nie mamy innego wyjścia i biurko musi stanąć w salonie, wtedy powinniśmy postarać się w jakiś ciekawy sposób odgrodzić je od domowego gwaru i strefy relaksu. Możemy wykorzystać do tego szklaną ściankę, albo meble, np. regał, który ustawiony w okolicy biurka może okazać się bardzo przydatny i pełnić jednocześnie kilka funkcji. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też ukrycie biurka w szafie wnękowej za przesuwnymi drzwiami. Taki mebel, indywidualnie zaprojektowany, wraz z właściwie dobranymi dodatkami, pozwoli nam stworzyć biuro z prawdziwego zdarzenia.

Ideą ukrytego biura jest, że gabinet wraz z biurkiem, szafkami oraz wyposażeniem ukryty jest w szafie wnękowej. W czasie, kiedy nie pracujemy, pomieszczenie z powodzeniem pełni rolę reprezentacyjnego salonu, przytulnej sypialni czy nawet kuchni. W godzinach aktywności zawodowej staje się on pełnowartościowym gabinetem. Jest to możliwe na przykład dzięki nowatorskiemu zastosowaniu w systemie Hawa - Folding Concepta firmy Peka rozsuwanych i składanych skrzydeł drzwiowych, które następnie w całości chowają się we wnęce. Otwarte drzwi dzięki temu w ogóle nie zajmują miejsca, a przez to nie zabierają powierzchni nawet wyjątkowo małego pokoju. W takiej szafie można też zastosować wysuwane półki Extendo, dodatkowo zabezpieczone systemami antypoślizgowymi.

Podobne systemy, które można wykorzystać do schowania naszego "home office" mają też w swojej ofercie firmy: GTV, Sevroll czy Raumplus.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ