Garderoba Komandor. Fot. Archiwum

Garderoba Komandor. Fot. Archiwum

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:00

Szkło, drewno i feeria barw

Prosta stylistyka oraz ciekawe połączenia materiałów i kolorów - to w skrócie trendy z rynku drzwi przesuwnych.

Światowe trendy w projektowaniu drzwi przesuwnych nadal w głównej mierze oscylują wokół minimalizmu. Dominują jasne kolory – szarości, biele, beże, kolor kawy z mlekiem, kolory naturalnego i jasnego drewna. Modne jest także szkło czyste i zdobione, bądź też bardziej odważnie duże wielobarwne płaszczyzny. Światowy design lansuje stonowane kolory, proste formy i naturalne materiały w dziedzinie aranżacji wnętrz. Podczas targów wyposażenia wnętrz w Mediolanie obserwowaliśmy fronty szaf zgodne z taką stylistyką – odejście od dekoracyjności, proste formy bez łączeń w naturalnych barwach ziemi. W Polsce natomiast dużym zainteresowaniem wciąż cieszy się szkło, zarówno mleczne, jak też lakierowane i dekoracyjne. – potwierdza Monika Sadowa, przedstawiciel firmy Indeco.

Aby „ożywić” nieco sterylne wykończenie szafy, szklane fronty często ozdabia się reprodukcją obrazu, plakatu, fotografią – także z albumu rodzinnego – bądź też grafiką w dowolnej, preferowanej formie. Pod bezpieczną szybą we froncie szafy można także umieścić pióra, zasuszone liście, tkaninę, a nawet, wkomponować we front mebla akwarium, wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia. Do niewielkich wnętrz producenci polecają także fronty z połyskującego tworzywa np. w jasnym, niezobowiązującym wykończeniu, bądź też w barwach naturalnego drewna. Modne są też fronty inspirowane naturą, które doskonale dopasują się zarówno do klasycznych wnętrz, jak i bardziej nowoczesnych aranżacji, łagodząc ich surowy charakter. Powodzeniem cieszą się dekory drewnopodobne w odcieniach klonu, sosny czy dębu, które wyglądają jak prawdziwe drewno, także dzięki chropowatej strukturze, naśladownictwu naturalnych pęknięć, sęków i usłojenia. – mówi Monika Szczęsny, projektant firmy Komandor.

Szafa w kolorze

Tegoroczne trendy kolorystyczne we frontach drzwi przesuwnych odchodzą od modnych dotychczas zestawień skrajnie kontrastowych. Mocne kolorystyczne akcenty pojawiać się będą jedynie jako detale, w postaci deseni i dodatków do ogólnej aranżacji szafy. Najmodniejsze akcenty kolorystyczne tego sezonu to barwy m.in. truskawkowej czerwieni, ciepłej pomarańczy, limonkowej zieleni, morskiego turkusu i pełna gama szarości: od bladoszarego po grafitowy.

Dużo ciekawych innowacji wzorniczych zauważa się zwłaszcza w przypadku wypełnień frontów garderób dziecięcych. Zgodnie z najnowszymi trendami szafa dziecka powinna rozweselać wnętrze za pomocą radosnych kolorów lub grafik odwzorowujących postacie z ulubionych bajek. Ciekawym rozwiązaniem są też wypełnienia w formie tablicy, po której można pisać, bądź też wkładek magnetycznych.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ